Çocuklarınız için daha sağlıklı bir akşam yemeği

Akşam yemeğinizi mümkün olduğunca besleyici hale getirmek için bunları deneyin!

Yorucu bir günün ardından tek isteğiniz iyi bir akşam yemeği olabilir. Ancak bir akşam yemeği siz ve çocuklarınız için kesinlikle sadece bir yemekten ibaret değildir.

Aile olarak bir araya gelmek siz ve çocuklarınız için oldukça önemlidir. Aile ile birlikte yenilen yemekler, çocuklar için bir öğünden daha fazlasını sağlar.

Ailece yenen yemekler çocuklarınızın duygusal ihtiyaçlarıyla ilgilenmeniz için eşsiz bir fırsat sunar. Miriam WeinsteinThe Surprising Power of Family Meals adlı kitabında şöyle diyor: “Yemek masası, çocukların anne ve babalarıyla düzenli olarak konuşabilecekleri ve onların ilgisini hissedebilecekleri rahat bir ortam sağlar.

Ailece yemek yemek tüm sorunlarınıza çare olmayabilirse de çok az çabayla büyük yararlar elde etmenizi sağlar.”

Ailece yenilen yemek çocukların daha dengeli ve sağlıklı beslenmesine de yardımcı olur. Birlikte yemek yemek çocuklarınızda kötü beslenme alışkanlıklarının gelişmesini önleyebilir.

Birlikte yemek yemek için öncelikle iyi bir plan yapmak şart. Akşam yemeği saati, eve son gelen kişiye göre ayarlanmalıdır. Ne olursa olsun akşam yemekleri atlanmamalı, birlikte yenmelidir.

Çocuklarınızı teşvik için onlarla birlikte bir alışveriş listesi hazırlayabilir, yemek fikirlerini sorabilir, yemek yapmanıza yardım etmelerini sağlayabilirsiniz.

Televizyonun olmadığı bir odada yemek yemek, çocuklarınızla olan iletişiminizi arttırabilir. The Surprising Power of Family Meals kitabı, birlikte yenen bir akşam yemeğini “hepimizin her gün karşılaştığı baskılara karşı bir kalkan” olarak adlandırıyor.

Birlikte akşam yemeği yemek aile ilişkilerinizi güçlendirebilir. Yoğun ve yorucu bir işiniz varsa, birlikte yenilen yemekler biraz rahatlamanızı ve sevdiklerinizle sohbet etmenizi sağlayacaktır.

Araştırmalar, akşam yemeği konuşmasının küçük çocukların 1000 ilave nadir kelime öğrenmesine yardımcı olduğunu gösteriyor. Son yıllarda yapılan bazı araştırmalar birlikte yenen akşam yemeklerinin, çocukların daha fazla meyve, sebze tüketmelerini ve daha sonraki yıllarda sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıklarını sürdürme ihtimalini arttırdığını gösteriyor. Ayrıca çocukların alkol ve uyuşturucu kullanma olasılığını düşürüyor.

Akşam yemeğinizi mümkün olduğunca besleyici hale getirmek için aşağıdaki ipuçlarını deneyin:

– Öğününüze tüm besin gruplarını dahil ettiğinizden emin olun.

– Akşam yemeği, yeni yiyecekleri çocuklara tanıtmak için harika bir zamandır. Unutmayın, bir çocuğun yeni bir tadı sevmesini beklemeden önce o yemeği 10-15 kez denettirebilirsiniz.

– Çocukları meyve ve sebze yemeye teşvik edin. Yememek için ısrar ediyorlarsa, bir ödül sistemi uygulamayı deneyin.

Dyt. Serkan Sıtkı ŞAHİN

ARKADAŞLARINLA PAYLAŞ
Maile Gönder