Çocukların yetişkinlerin erişebildiği bilgiye ulaşması çok tehlikeli!

0
209
Çocukların yetişkinlerin erişebildiği bilgiye ulaşması çok tehlikeli!

Uzman Pedagog Serap Buharalı,sosyal medya ve internet bağımlılığına dikkat çekerek, “Artık çocuklar bir yetişkinin elde edebileceği bilgiye sahip olabiliyor ve bu çocuklar için çok tehlikeli.” dedi.

Uzmanlar, hayatımızı oldukça kolaylaştıran, bilgiye daha hızlı ulaşmamızı sağlayan teknolojinin bir parçası olan medya ve internetin son yıllarda amacının dışında kullanılmasıyla birlikte çocukların yaşam kalitesini düşürdüğünü belirtiyor.

“Yeni doğan çocuklara bile sosyal medya hesabı açılıyor”

Yeni doğan bebekler adına bile anne ve baba tarafından sosyal medya hesaplarının açıldığına dikkat çeken Uzman Pedagog Serap Buharalı, “internet, sosyal medya artık gündemimizde. Herkese, her şeye erişebilmenin en kolay yolu. Zevkli, renkli bir dünya! Bu dünya özellikle merak ve keşfetmenin en doruk noktalarında olduğu çocukluk zamanının dikkat çeken bir mecrası haline gelmekte. Artık çocuklar bir yetişkinin elde edebileceği bilgiye sahip olabiliyor ve bu çocuklar için çok tehlikeli.” dedi.

“Sanal oyunlar ve YouTube çocukları cezbediyor”

Sosyal medya kullanımının da yarar ve zarar dengesi olduğunu belirten Buharalı, şöyle konuştu:

“Son trend internetin artık erişim ağı oluşturması ve bununla ilgili terimler ve hızlı teknoloji. Şu an bütün bunlar çocukların içine doğduğu çağa ait kavramlar. Biz yetişkinler bir miktar yabancı kalıyoruz ve yetişmeye çalışıyoruz. İnternette genellikle sanal oyunlar ve YouTube gibi kanallar çocukları cezbediyor.”

Buharalı, ebeveynleri online oyunlar konusunda uyardı

Çocukların internet bağımlılığıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Buharalı, “Online oyunlar, çeşitli kişilerle oynanan oyunlar, sosyal medyada like almak ( beğeni) beyinde bir bölgeyi uyarıyor.

Bu bölge ödül mekanizmasını çalıştıran bir bölge. Yani çikolata yediğimizde, aferin aldığımızda aktif olan bir bölge. Limbik sistemde.

Bu sebeple bağımlılık oluşturma durumu var. Bu sistemin sürekli çalışmasını ister hale geliyoruz. Bu bir zaman sonra oyun oynamadan Level atlamadan sosyal medyada stalklamadan durmamaya başlayan bir duruma dönmekte.” dedi.

“Çocuklar bağımlılık riskiyle karşı karşıyalar”

İnternet bağımlılığının sadece çocuklarda yaşanmadığını, yetişkinlerde de aynı sorunun varlığına dikkat çeken Buharalı, şunları söyledi:

“Çocuklar daha kontrol mekanizması yeteri kadar oluşmadığından bu bağımlılık riskiyle daha karşı karşıyalar. Ve zihnine ruhuna uygun olmayan bir çok şeyle karşılaşma ve sanal travma geçirmeye de.

Bu sebeple sosyal medya hesapları belli bir yaşa gelmeden açılmamalı. O hesapların şifreleri kontrolleri anne baba tarafından denetlenmelidir. Bu sebeple anne babanın da bu mecranın kullanımı hakkında bilgi sahibi olması gerekir.”

“Çocukların tanımadığı kişilerle sohbet etmesi olumsuz sonuçlar doğurabilir”

Sosyal medya kullanan çocuklar nedeniyle ebeveynleri uyaran Buharalı,“Tanımadığı kişilerle sohbet etmesi eklemesi sayfasının dışarıya açık olması olumsuz sonuçlar doğurabilir. Tabi ki tamamen yalıtmak mümkün değil çağın içinde bir olgu bu artık.

Dikkatli kullanımı kontrollü kullanımını sağlamak çocukları zararlarından uzak tutmak olumlu yanlarından da faydalanmalarını sağlamak çocuklardan sorumlu yetişkinlerin görevidir.”diye konuştu.

YouTuberlar çocuklar için tehlike oluştuyor!

İnternet ortamında yaşanabilecek olası olumsuzluklara karşı hukuki düzenlemelerin ve toplumsal projelerin hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çeken Buharalı, sözlerini şöyle tamamladı:

“Sosyal medyanın internetin kişiler üzerinde zorbalıktan, dolandırıcılığa kadar nelere sebebiyet verebileceği, özel kişisel hesaplarımıza eğer dikkatli olunmazsa nasıl kötü niyetli kullanılabileceği ile ilgili bir film var, ismi Dısconnect (sanal hayatlar) belki despotik bir film ama yine de fikir vermesi açısından yetişkinlere izlemesi için tavsiye ederim.

Bu şekilde kolay para kazanıp birde üstüne meşhur olma hayali var.

Çektiği basit içerikli videoları net sayfasına yükleyip abonelikler açan influencer olma hayali kuran saatlerce YouTuberları izleyen çocuk sayısı algılarında emek vermeden de bir çok istediğine ulaşabileceğini, meşhur olmanın cazibesiyle tıklanma rekorları kırabilmek için en marjinal videoyu çekmenin gayretine girmektedir.”