Çocukların yanlış davranışlarını düzeltmek için…

Şimdi de biraz örneklendireyim, daha anlaşılır olsun.

Yalan söyleme davranışı gözlemlenirse dürüst davrandığı zamanlar takdir edilmelidir.

Vurma eylemi gösteriyorsa o anlık olayı değil, başka bir zaman vurma eylemi yerine nasıl davranabiliriz diye drama çalışmaları yapılabilir.

Ödevler akşam geç saate kalıyorsa, erken yaptığı bir zamanda takdir edilmelidir. (Bu tip durumlarda “zaten görevi” denmemelidir. Sevgide her zaman akarsu gibi olunmalıdır.)

Bağırma eylemi gözlemlenirse doğru olan problem çözme yöntemi örnek olunarak gösterilmelidir. Olay anında bağıran çocuğa ‘bana bağırma’ derken kızarak bu eylemi sadece pekiştirmiş oluruz.

Yemek seçiciliği varsa o anda zorlama ile değil, başka bir zamanda manavcılık, marketçilik gibi oyunlar ile yemekler sevdirilebilir.

Uykuya direnme varsa, uyku saati değil gündüz vakti uykunun önemini anlatan hikayeler okunabilir, oyunlar oynanabilir.
vs.

Problemleri çözme konusunda sadece bir halkayı anlattım. Elbette iyi örnek olmak, çocuğu anlamak, gelişim dönemlerini bilmek, destek olmak, empati kurmak her zaman yapmamız gerekenler.

Ebeveynler olarak yanlış bir hareket gördüğümüz zaman yaşadığımız stres ile çocuğa anlık müdahalelerde bulunmak çoğunlukla şiddet ile sonuçlanır ve bu sebeple davranışlar kalıcı olmaya adaydır. Bu sebeple sakinliği her zaman korumak ve bir kere yanlışı gördük diye kalıcı olmayacağını bilmek, şiddetin her türünü hayatımızdan her daim çıkarmak gerekir.

Önemli bir detay da şudur: Uzmana danışmak için illa problem olmasını beklememek gerekir. Bizler daha problem oluşmadan da danışılacak kişileriz.

Pedagog Betül Rümeysa Demirörs

EN ÇOK İZLENENLER

Çocuğunuzun ruhu konuşabilseydi…

Çocuğunuzun ruhu konuşabilseydi... Videoyu izledikten sonra daha fazla kişinin faydalanması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. İyi seyirler... Öfke kontrolsüzlüğü yaşayan her çocuğun ardında öfkesini kontrolde zorlanan bir ebeveyne rastlıyorum....

Çocuğumu yeniden yetiştirmem mümkün olsaydı…

Çocuğumu yeniden yetiştirmem mümkün olsaydı, Ona işaret parmağımı kaldırıp Yasaklar koymak yerine Parmaklarıyla resim yapmayı öğretirdim. Hatalarını daha az düzeltir, Onunla daha çok yakınlık kurmaya çalışırdım Onu sadece gözlerimle izler,...
video

Gelin-Kayınvalide çatışmasını bitirecek altın kurallar – Psk. Dr. Zafer Akıncı

Gelin-Kayınvalide çatışmasını bitirecek altın kurallar... -Psk. Dr. Zafer Akıncı    

Çocuklarınızı dövmeyin…

Çocuklarınızı dövmeyin... Halkla ilişkiler mesleğinin efsane ismi Betül Mardin'in hayat hikayesinden bir kesit... Konuşmanın tamamını aşağıdan ikinci videodan izleyebilirsiniz... Daha fazla kişinin faydalanması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. İyi seyirler... Çocuklarınızı...

Ergenlerle iletişimin püf noktaları

Ergenliğe giren çocukla iletişimde ilk adım... Psikolog Yazar Prof. Dr. Üstün Dökmen'den ebeveynlere ergenlik dönemine girmiş çocuklarla iletişimin nasıl olması gerektiğine dair ipuçları veriyor... Daha fazla...

Eşinizi kendinize bağlama yöntemleri…

Eşinizi kendinize nasıl bağlarsınız? -Canten Kaya

Çocuğunuzla iletişimde sihirli cümleler…

Çocuğunuzla iletişimde sihirli cümleler... -Anne-Baba Tutumları... -Pedagog Gözde Erdoğan 
video

2 yıl boyunca çocuğumla uyumam gerektiğini bilmiyordum

2 yıl boyunca çocuğumla uyumam gerektiğini bilmiyordum. Şimdi onarmam mümkün mü? Pedagog Adem Güneş

Arkadaşınıza gönderin!