Çocukların ders çalışmamasındaki gerçek sebep..

Çocuğunuz Tembel mi?

Ders çalışmayan çocuklara en çok yakıştırılan laflardan bir tanesi de tembel kelimesidir.

Her fırsatta çalışmayan çocuğunuza çok tembelsin, tembel olmasan notların iyi olur, senin şundan neyin eksik?Gibi yakıştırmalara maruz kalır çocuklar.

Çocukların günümüzde en çok vakit geçirdikleri teknolojik aletler olan bilgisayar ve cep telefonunu elinden aldığımızda çalışacağı kanısına varırız hep.

Her ne kadar zorla ellerinden alsak da bir türlü çalışmaya ikna edemeyiz. Aslında bu durumun temelinde dikkat eksikliği olabilir.

Bu gibi çocuklar ders çalışırken hemen sıkılmakta ve kendisini hemen oyuna vermektedir. Size ders çalışırken olsun, sınavlarda ki başarısızlıkları olsun bu gibi durumlarda tembel yaftası vurmanız yanlış olabilir. Çabuk sıkılan ve dikkati dağılan çocuklarda görülen durumlardır bunlar.

Eğer çocuklarınızda ki dikkat eksikliğini giderebilirseniz daha iyi ders çalışmaya başlar ve sıkılmaz. Bu gibi durumlarda çocuklarınız ile iletişime geçmeli ve onların sıkılmasına neden olan sebepleri öğrenmeli hatalarını düzeltmeye çalışmalısınız.

İçi sıkılan, dikkati dağılan, dersten kopan, kafası başka konulara giden çocuk bu gibi durumları okulda da yaşamaktadır.

Eğer çocuğunuzun öğretmeni çocuğunuzun dersi dinlememesinden ve derste dalıp gittiğinden yakınıyorsa bu saydıklarımız tamamı ile bu çocukta geçerlidir. Peki ama dikkat eksikliğini nasıl giderirsiniz ?

DİKKAT EKSİKLİĞİ NELERDEN KAYNAKLANIR?

Çocuğunuzda ders çalışma sorunu ve ödev yapamama derste öğretmenini dinlememe gibi durumlar söz konusu ile büyük ihtimal dikkat dağınıklığı yaşamaktadır çocuğunuz.

Bu durumlarda tek çare ilaç kullanmak değildir tabi ki. İlaç kullanmanın dışında  dikkatini artırmaya yönelik uygulamalara yönelebilirsiniz.

Dikkat dağınıklığını önlemek için hangi seviye de olduğunu öğrenmekle başlayın işe daha sonra dikkat dağınıklığını önlemek için çeşitli uygulamalar yapın.

Bunun için bir uzmandan yardım isteyebilirsiniz. Bazı testler yaparak çocuğunuzun durumunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Bazı test ve uygulamalar sayesinde dikkat dağınıklığı önlenebilmektedir. Ama tüm bunları yaparken çocuğunuza kırıcı sözler sarf etmeyin. Özellikle tembel kelimesi çok hassas bir kelime olduğundan bu kelimeden uzak durun.

Aileniz ile mutlu mesut bir hayat geçirmeniz dileği ile okul hayatınızda başarılar…

oyunablasi.com

EN ÇOK İZLENENLER

Yazılarımız E-mailinize gelsin!

Arkadaşınıza gönderin!