Çocuklarımıza Temiz ve Düzenli Olmayı Öğretmenin Yolları

Söz konusu çocuklarımıza düzen eğitimi vermek olduğunda, tekerleği baştan icat etmemize gerek yok!

Birçok okuyucumuzun bizimle, çocuklarına evde nasıl sorumluluk verdikleriyle ilgili paylaştığı harika deneyimlerden çıkarımda bulunarak bu durumu sizin için sorun olmaktan kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Ne yazık ki, ailelerle yapılan son araştırma sonuçlarına göre, ebeveynlerin %43’ü çocuklarını ev işlerine dahil etmede sorunlar yaşıyor.

Ayrıca araştırmaya katılanların sadece % 4’ü evlerinin mikroplardan arındırılmış olması gerektiğini düşünüyor. Peki, ya siz ne düşünüyorsunuz?

Yazıyı okumaya devam edin ve evde temizlik ve düzen hakimiyeti kurabilen annelerin önerilerilerinden oluşan uzman ipuçlarını bulacaksınız!

cocuk gelisimi cocuga duzeni ogretmek

1- Takım Çalıması Önemlidir

Çocuklar, siz onların yanındayken daha dikkatli olurlar. Eğer ilgisiz bir hava içerisinde ‘’Haydi git odanı  topla!’’ diyorsanız, onlara sözünüzü dinletmeniz güçleşecektir.

Temizliği ailece yapacağınız, çocuklarınızın da keyif aldığı ve sizden öğrendiği bir aktivite haline getirmelisiniz. Okurlarımızdan biri, ‘’Evi temiz tutmak için anne baba olarak birlikte ev işi yapıyoruz’’ diye yazmış bize.

Türk erkeklerini  aktif olarak ev işi yaparken görmek nadiren rastlanacak bir şey olsa da çocuklara iyi örnek olmak açısından güzel bir yöntem olduğunu düşünüyorum.

Fakat daha kolay bir yol arıyorsanız, tek yapacağınız şey çocuğunuzun başında durmak ve ona onunla ilgilendiğinizi göstermek! Birçok çocuk sadece siz onlarlayken temizlik ve düzenle ilgilenir.

2- Küçük Yaşta Eğitin

Son zamanlarda sürekli olarak duyduğumuz üzere çocuklarınıza erken yaşta sorumluluk vermeye başlamalısınız. 3-4 yaş grubu çocuklar kendi dağınıklıklarını toplayabilecek, evcil hayvanlarını besleyebilecek ve hatta çamaşır makinesine çamaşırlarını koyabilecek yeteneğe sahiptir.

Bu yaştan daha büyük çocuklarınıza odalarının tozunu alma görevini  de verebilirsiniz. Tabi ki, içeriğinde onlara zarar verebilecek kimyasalların bulunmadığı, iç rahatlığıyla onlara verebileceğiniz ürünlerle yaptırmalısınız bu işi! Çocuklarınıza neyi nasıl kullanacaklarını öğretmeyi unutmamalısınız.

Okurlarımızdan biri çocukların büyürken ev işlerinde sorumluluk almalarının gelişimlerinde çok büyük bir yer tuttuğunu söylerken, bir başka anne de oğlunun her hafta düzenli olarak odasını topladığını ve artık bunu bir alışkanlık haline getirerek sormadan kendi kendine görevini yerine getirdiğini paylaştı bizlerle.

Sorumluluk duygusu ne kadar erken başlarsa bu gelecek yıllar için o kadar iyi olacaktır.

Eğer küçük yaşlarda çocuğunuza bulaşık makinesini boşaltmayı eğlenceli bir iş olarak gösterirseniz, ilerleyen yaşlarında da bunun böyle devam edeceğine emin olabilirsiniz.

3- Çocuklarınıza İhtiyaç Duydukları Cesareti Verin

‘’Birçok çocuk yemek yapmaktan çok keyif alır, ben de kendi çocuklarımı benimle yemek yepmalarına izin vererek ödüllendiriyorum’’ Bu bir okurumuzun bize önerdiği bir fikir, bir diğer okurumuz da çocukları işlerini erken bitirirse arkadaşlarıyla vakit geçirmelerine ya da birlikte yapacakları aktivitelerle ödüllendiriyormuş.

Bir anne olarak çocuğunuzun çocuğunuzun hangi ödüllere karşı kayıtsız kalamayacağını bilirsiniz. Sizin çocuğunuzu hangi ödülün teşvik edeceğini düşünmelisiniz.

Yapacakları görevler karşısında onlara para vermemelisiniz, ödülleriniz ailecek yapılabilecek değişik aktivitelerden oluşursa, çocuğunuzla ilişkiniz güçlenecektir.

4- Eğlenceli Hale Getirin

İster inanın ister inanmayın, temizlik yapmak eğlenceli olabilir. Bir okurumuzun paylaşmış olduğu, haftasonları son ses müzik eşliğinde temizlik yapma fikri çok hoşuma gitmişti.

Kimyasal içermeyen deterjan ve sabunların çıkaracağı balonlarla oynamak da evi temizlerken birlikte eğleneceğiniz bir ortam yaratabilir.

Tabi ki, hepimizin bildiği gibi eğlenceli zamanlar çabuk geçer. Ne kadar süre size yardım etmelerini istediğinizi, çocuklarınızın baştan bilmesi gerekir.  Onları uzun sürelerle yormamalısınız.

EN ÇOK İZLENENLER

Çocukları meşgul edecek 17 etkinlik!

Çocukların kıymetli zamanlarını  aktif ve eğlenceli bir şekilde geçirebilmeleri için 17 etkinliği sizlerle paylaşıyoruz. Çocukların ekran başında fazla zaman geçirmesinden şikayetçiyseniz bu alternatif etkinliklerle onları farklı çalışmalara yönlendirebilirsiniz. Daha fazlası için  oyun-etkinlikler...

Çocuğunuzun ruhu konuşabilseydi…

Çocuğunuzun ruhu konuşabilseydi... Videoyu izledikten sonra daha fazla kişinin faydalanması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. İyi seyirler... Öfke kontrolsüzlüğü yaşayan her çocuğun ardında öfkesini kontrolde zorlanan bir ebeveyne rastlıyorum....

Çocuğun Dünyasında Büyükanne ve Dedelerin Yeri

Çocuğun Dünyasında Büyükanne ve Dedelerin Yeri -Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu  
video

Öfkeli Annelere tavsiyeler!

Öfkeli annelere tavsiyeler... Anneler için öfke kontrolü... Uzman Pedagog Adem Güneş'ten öfke kontrolünde zorlanan anneler için tavsiyeler. Daha fazla kişiye ulaşması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz... Dinledikten sonra aşağıdan diğer...
video

Nişanlılık Dönemi – Bu dönem daha iyi nasıl yaşanabilir?

Nişanlılık dönemi... Bu dönem daha iyi nasıl yaşanabilir? Neden bu dönemde sıkıntılar yaşıyoruz? Bu dönemde ailelere düşen görevler nelerdir? Yaşanan kırgınlıklar nasıl çözülür? -Doğan Cüceloğlu

Ödev ve ders çalışmanın sorumluluğu çocuğa aittir!

Ödev ve ders çalışmanın sorumluluğu çocuğa aittir! Pedagog Gözde Erdoğan'dan çocuklara ödev yapma ve ders çalışma alışkanlığı kazandırmaya dair önemli tavsiyeler... Daha fazla kişinin faydalanması için...

Çocuklara kazandırılacak en iyi 10 davranış!

Yazar ve İletişim uzmanı Canten Kaya çocuklara kazandırılması gereken en iyi 10 davranışı anlatıyor... 1. Bölüm 2. Bölüm Canten Kaya
video

Gelin-Kayınvalide arasında küskünlük varsa ne yapmalı?

Gelin-Kayınvalide arasında küskünlük varsa ne yapmalı? -Psk. Dr. Zafer Akıncı  

Arkadaşınıza gönderin!