Çocuklarınızı rüşvetle Kuran’a, Namaza, Oruca ve Teravihe yönlendirmeyiniz!

Namaz, Oruç, Teravih, Kuran parayla satılamaz.

 

Bunlar çocuğun evdeki atmosferden esinlenip/etkilenip kendiliğinden yönlendiği ibadetlerdir..

 

♥ Çocuk özellikle 6-7 yaş öncesinde bu ibadetlere karşı duyarlılık geliştirir. Ne kadar duyarlılık görür, baskı, zorlama, kıyaslama ve azar işitmezse bu tatlı hatıralar otomatikman gelecekte hevesleneceği ibadetlere dönüşür…

 

4-5-6 yaşında ki çocuk siz tutuyorsanız oruca zaten heves eder. “İstersen sende ikindi sonrası tutabilir, akşam birlikte orucumuzu açabiliriz” denilebilir. (“Tutarsan şu kadar para, kutularda biriksin dedenlere satalım” denilmemeli.)

 

Teravihe gidiyorsanız bir iki oyuncağı yanında ise o da gelir zaten. Teravihe gel şunu alırız, bu kadar para sana, kurdelalar toplar satarız denmemelidir. Elbette sizinle sizin kadar namaz kılamaz, oyun çocuğu o ve orada oyun oynar. Önemli olan o atmosfere duyarlılık kazandırmak ve akıl baliğ olduğu zaman yapacağı ibadetine zemin hazırlamaktır..

 

♥ Kuran biliyorsa ve siz evde okuyorsanız o da okur ama o siz gibi günlük 20 sayfa okumaz, 1 sayfa okur. Önemli olan içinden gelerek okumasıdır. Para için okunan Kuran okuduklarının değerini de düşürür..

Hediye ise alınabilir elbette. Ama karşılıksız, menfaatsiz alınmalıdır. Sen namaz kıldın al sana hediye derseniz bu hediye değildir, RÜŞVETTİR…

 

Tıpkı sen benim davamı kazandırdın al sana hediye (10 bin dolar)” diye Hakime verdiğiniz rüşvet gibi rüşvettir… “Sen benim arazime tapu çıkarttın al sana hediye (30 bin TL)” diye müdüre verdiğiniz rüşvet gibi rüşvettir…

 

⊗ Rüşvetten, menfaat icabı verilen şeylerden hediye olmaz. Olur derseniz yetişir hakim olur, memur olur, amir olur bol bol rüşvet pardon hediye alıp afiyetçe yiyebilir.

 

“Dedemlere gelirim ama bana kaç para hediye verecek” diyebilir.

 

“Akraba ziyaretine gideyim halam o kadar, amcam bu kadar, teyzem ve dayımda zaten şu kadar hediye para verirler” diye düşünebilir.

 

İşin özü bereketi hayrı kalmayabilir. Buna kapı aralamamak gerekir…

 

Bilmem derdimi anlatabiliyormuyum…

 

Ebubekir Ertem

 

———

 

EN ÇOK İZLENENLER

Yazılarımız E-mailinize gelsin!

Arkadaşınıza gönderin!