Çocukları erken yaşta ev işlerine dahil etmek…

Bugün aileler, çocuklarının zamanlarını başarılı olmak için harcamalarını istiyor.

Oysa bu sırada, çocukların bir şeyi başarıp başarmadığını somut olarak ortaya koyan bir göstergeyi, yani ev işlerini göz ardı ediyoruz.

Uzun yıllardır yapılan çalışmalar, ev işlerinin akademik, duygusal ve hatta mesleki açıdan çok faydalı olduğunu gösteriyor.

Minnesota Üniversitesi profesörlerinden Marty Rossmann tarafından yapılan araştırmaya göre çocuklardan erken yaşlarda ev işleri yapmalarını istemek onların beceri, sorumluluk ve özgüven duygularını kalıcı bir şekilde geliştirmelerini sağlıyor.

Dr. Rossmann 84 çocuğu anaokulunda, 10 ve 15 yaş civarlarında ve 20’li yaşlarının ortalarında olmak üzere yaşamlarındaki 4 evre boyunca izleyen uzun soluklu bir araştırmanın verilerini analiz etti. 3 ve 4 yaşlarında ev işi yapmaya başlayan genç yetişkinlerin, hiç ev işi yapmayan ya da ev işi yapmaya ergenlik döneminde başlayanlara göre aileleriyle ve arkadaşlarıyla daha iyi ilişkiler kurabildiklerini, daha fazla akademik ve erken yaşta kariyer başarısı kazandıklarını ve kendi kendilerine yetmeye daha fazla meyilli olduklarını buldu.

Bir diğer çalışma sonucunda da Harvard Eğitim Fakültesi psikologlarından Richard Weissbourd “Ev işleri aynı zamanda çocuklara başkalarının ihtiyaçlarına karşı empati kurmayı ve duyarlı olmayı da öğretiyor.” olduğu sonucuna ulaşmış.

Tüm bu araştırmalar ve gözlemler değerlendirildiğinde çocukların yaşama dair sorumluluk almalarının gelişimlerini desteklediğini hatırlamalıyız.

Sadece hayatın refah bölümüne değil kendisine ortak çocuklar yetiştirmek dileğiyle…

Psikolog Çiğdem Doğan Bilgin

EN ÇOK İZLENENLER

video

Her istediği yapılan çocuklar…

Her istediği yapılan çocuklar... Çocukların her istediğini yapmak nasıl sonuçlar doğurmaktadır? Çocukların hangi istekleri yerine getirilmelidir? - Psk. Dnş. Murat İdin

Öksürükten kurtaran doğal şurup tarifi!

Soğuk algınlığı başta grip olmak üzere öksürüğü de beraberinde getiriyor. Havaların soğumasıyla birlikte  bir türlü geçmek bilmeyen öksürükler günlük yaşantımızı olumsuz etkileyebiliyor. Dr. Feridun Kunak, Turp...

Matematiği kolaylaştıran yöntemler ve kolay çizimler!

Matematiği kolaylaştıran yöntemler ve kolay çizimler!
video

Çocuklarda sorumluluk ve problem çözme becerileri nasıl gelişir?

Çocuklarda sorumluluk ve problem çözme becerileri nasıl gelişir? Anne-babalar neden çocuklarının çantalarını taşımamalı? - Ahmet Naç İzledikten sonra aşağıdaki diğer bilgilendirici içeriklere göz atabilirsiniz... Faydalı olması dileğiyle... Video oynatıcı...

“Diğer ebeveynler gibi olmayacağım…” Hayaller ve Hayatlar…

Ebeveynlerin bebek sahibi olmadan önce kurduğu hayalleri ve yaşadıklarını anlatan video... İyi seyirler...

İnsanları kırmadan eleştirmenin yolu…

Kişilere düşüncelerinizi, eleştirilerinizi kişisel gelişim tekniği olan sandviç metodu ile incitmeden, kırmadan ama onun zihinden etki bırakarak bilinçaltına gönderebilirsiniz. Diyelim ki birisinin sizi rahatsız eden...

Evlilikte eşlerin yaptığı yanlışlar nelerdir?

Evlilikte eşlerin yaptığı yanlışlar nelerdir? -Psikolog Dr. Zafer Akıncı  

Arkadaşınıza gönderin!