Çocuklarda işitme kaybına dikkat

Çocuklarda işitme kaybına dikkat


Çocuğunuz televizyon izlerken seslendiğinizde dönüp bakıyor mu?

Çocuğunuzun televizyonu nasıl izlediğine dikkat edin!

İşitme kaybı olup olmadığını çocuğunuz televizyon izlerken anlayabilirsiniz. Çocuklardaki işitme kayıplarının birden fazla sebebi olabileceğini belirten KBB uzmanı Dr. Tuncay Kodaş, yenidoğan döneminde yapılan işitme testlerinin çok önemli olduğunu vurguladı.

İşitme tarama testlerinin mutlaka erken yaşta yapılması gerektiğini belirten Dr. Kodaş, “Bu test yapıldıktan sonra eğer çocukta işitme kaybıyla ilgili bir şüphemiz varsa ‘bera testi’ yapıyoruz.

Bu testle çocuğun hangi kulağında ne ölçüde işitme kaybı olduğunu görebiliyoruz. İşitme kayıpları doğuştan da olabilir. İŞİTME CİHAZI TAKILMAYAN ÇOCUKLAR SESLERİ UNUTUYOR!

İki kulakta da doğuştan işitme kaybı varsa halk arasında biyonik kulak (koklear implant) olarak bilinen ameliyat gerçekleştirilir. Uygun yaşta yapılan bu operasyon ile çocuğun işitmesi sağlanır.

Bu tip işitme kaybı olan çocukların, ameliyat gününe kadar işitme cihazı kullanması lazım. Çocuğun sesi unutmaması için işitme cihazı mutlaka kullanılmalıdır.” dedi.

TEDAVİ BAŞARISIZ OLURSA AMELİYAT ŞART Orta kulakta sıvı birikmesine bağlı olarak işitme kaybı oluşabileceğine dikkat çeken Dr. Kodaş, şunları söyledi: “Bu rahatsızlığın ana nedenlerinden biri burun tıkanıklığıdır.

Viral enfeksiyona bağlı rinit, alerji, geniz eti burun tıkanıklığına sebep olabilir. Bu rahatsızlıkta erken tedavi çok önemlidir. Medikal tedavi ile sıvı birikimini ortadan kaldırmaya çalışırız.

çocuklarda işitme ile ilgili görsel sonucu

Eğer tedavide başarı sağlanamazsa ameliyat seçeneği gündeme gelir. Ameliyatta kulak zarına küçük bir pencere açıyoruz. Orta kulaktaki sıvıyı boşaltıyoruz.

Daha sonra içerideki basıncı dengelemek için bir havalandırma tüpü yerleştiriyoruz. Tüp, içeride 6 ay veya 1 yıl kalır. Kulak iyileşince tüpü kendiliğinden atar.

Bu ameliyatı yapmadığımız takdirde kalıcı işitme kaybı oluşur.

ÇOCUĞUNUZ TELEVİZYON İZLERKEN ONA SESLENİN İşitme kaybı olan çocukların televizyonu sesini çok açarak seyrettiğini, arkalarından bir yakını seslendiğinde dönüp bakmadığını ifade eden Tuncay Kodaş, “Bu iki durum, işitme kaybı açısından şüphelenilmesi gerektiğini gösterir.

Böyle bir durumda mutlaka bir KBB uzmanına gidip muayene olunmalıdır.” diye konuştu.

—————————–


Kapat

Ad Blocker Detected!

Advertisements fund this website. Please disable your adblocking software or whitelist our website.
Thank You!
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture