Çocuklara tuvalet alışkanlığı kazandırmada 4 altın kural!

Anne hazır mı?

?Tuvalet alışkanlığına başlayacak olacağının bilincinde ve her an her şey olabileceğinin farkında olarak; sakin ve randevuların etkinliklerin olmadığı bir zamanda sürece başlanmalıdır.

?Çocuk tepkisel olabilir, duyarsız olabilir, alt ıslatmaya devam edebilir, fizyolojik sorunları ortaya çıkabilir, anne babadan birinden geçen ırsi bir durum söz konusu olabilir. Tüm bunlara hazır olmak gerekir.

?Tuvalet eğitimine başlarken önce gündüz büyük tuvalet ile başlanabilir. Ardından gündüz küçük tuvalet. Sonra geceye geçilerek süreç nihayete erdirilebilir.

?Banyo esnasında varsa banyoda klozet, çocuğa ufak ufak tuvalet tanıtımı yapılabilir. Merak ediyorsa ara sıra banyo öncesinde tuvalete yapmayı deneyebilir.

Çocuk hazır mı?

?Çocuğun idrar yollarındaki kasları yeterli çalışıyor mu? Tuvaleti tutma noktasında özellikle bu kaslar yeterli olgunluğa ulaştı mı?

?Çocuğun kendini ifade etmesi mutlaka gereklidir. Konuşamayan, iletişim kurmakta zorlanan çocukla önce iletişim ve dil problemi çözülmelidir.

?Çocuk sürece başlamadan önce sabahları kuru kalkmaya başladı mı, buna bakmak gerekir.

?Zeka ile kasların ve fizyolojinin bir alakası yoktur. Çocuk çok zeki görünür, güzel konuşur ama tuvalet kasları gelişmemiş olabilir. Henüz altına yaptığında rahatsız olmaya başlamamış olabilir.

?Bunu anlamak için şunlardan biri ile karşılaşılmalıdır: 

Çocuk karşınıza geçip gözünüzün içine baka baka renkten renge girerek tuvaletini yapması gerekir.

Ya da bir odanın köşesinde, bir saksının berisinde, koltuğun arkasında, masanın altında bezine yapıyor olması gerekir.

Bunlar oluyorsa gene hemen başlamadan evvel en kalitesiz beze geçilerek, artık çocuğun da tamamen tuvaletten rahatsız olması gerekmektedir.

Çevre müsait mi?

?Mümkün olduğunca sıcak bir ortam ve tavsiye ettiğimiz sıcak bir mevsim olmasıdır. Bu da ortalama nisan ayı gibi başlar, eylül ayı civarına kadar sürer.

?Çocuk ve bazen anne bu süreçte, çevreden olumlu-olumsuz bir telkin veya tenkit almamalıdır.

?Bir baskı, zorlama, terbiye vereceğim diye ödül-ceza-koşul-mahrumiyet gibi yöntemler kullanılıyorsa bunlar öncelikle terk edilmeli; KOŞULSUZ EBEVEYNLİĞİN ip uçları araştırılmalıdır.

“Köye gittik hadi burada iki toprağa bir tuvalete alışır” ya da “Verelim kreşe onlar uğraşsın” mantığında olmamalıyız. Evimizde baş başa ve anne ile bu süreç başlayıp nihayete ermelidir.

Anne yeterli bilgiye sahip mi?

?Aslında tüm bu adımların toplamı yani tuvalet alışkanlığının kazanılması noktasında anne tüm bu bilgileri ne kadar içselleştirebildi?

?Bu bilgileri her yerde bulmak mümkün ama pratiğe geçirmek için anne kendini hazır hissettikten sonra çocuğunu gözlemleyerek onda alışkanlığın ip uçlarını yakalamaya çalışmalıdır.

?Anne çevresel şartları doğal sakin bir duruma getirip, tüm aşamaları sakince göğüsleyebilir ve çocukla arasındaki GÜVEN DUYGUSUNA zarar vermezse; 1 hafta 10 gün içinde sürecin çoğunu halletmiş olur.

?Aksi halde kısır bir döngüye girip bazen de bile bile denememesi gereken pek çok yanlış yöntemi ve yolu denerken kendini bulacaktır.

15 gün içinde çocuk alışkanlık kazanamadı ise en az 6 haftalık veya 2 aylık ara verip tekrar baştan sürece başlanabilir. 

Başladığınızda, geri dönmeyi kafanızdan çıkarmanız gerekir.

Alıştırma kilodu, yedek çarşaf ve yedek iç çamaşır-kıyafetler ile donanımlı bir şekilde sürece başlanmalıdır.

Ebubekir Ertem

———

EN ÇOK İZLENENLER

Eşinize ve çocuğunuza bunları yapmayın!

Çocuklarımıza ve eşimize nasıl mesajlar veriyoruz? Birbirimizi değerli mi hissettiriyoruz yoksa değersiz mi? Olumlu olana mı olumsuz olana mı odaklanıyoruz? İletişimimiz sağlıklı mı? -Nurdoğan Arkış

Evde çim adam nasıl yapılır?

Evde çim adam nasıl yapılır? Ekolojik yaşam uzmanı Erkan Şamcı evde çim adam yapmanın püf noktalarını anlatıyor... İzledikten sonra daha fazla kişinin faydalanması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz... İyi...

İnsanları kırmadan eleştirmenin yolu…

Kişilere düşüncelerinizi, eleştirilerinizi kişisel gelişim tekniği olan sandviç metodu ile incitmeden, kırmadan ama onun zihinden etki bırakarak bilinçaltına gönderebilirsiniz. Diyelim ki birisinin sizi rahatsız eden...
video

2 yıl boyunca çocuğumla uyumam gerektiğini bilmiyordum

2 yıl boyunca çocuğumla uyumam gerektiğini bilmiyordum. Şimdi onarmam mümkün mü? Pedagog Adem Güneş

Çocuklarınızı “besici” mantığıyla yetiştirmeyin!

Çocuklarınızı "besici" mantığıyla yetiştirmeyin! Prof. Dr. Üstün Dökmen'den ebeveynlere tavsiyeler... Videoyu izledikten sonra daha fazla kişinin faydalanması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Dilerseniz 2. videodan programın tamamını  izleyebilirsiniz. Videonun tamamı:
video

Evlilikte aldatmanın sebepleri ve çözüm önerileri- Psk. Dr. Zafer Akıncı

Evlilikte aldatmanın sebepleri ve çözüm önerileri... -Psk. Dr. Zafer Akıncı  

Ağlayan bebeği sakinleştirmenin etkili yolu!

Pediatri Uzmanı Dr. Robert Hamilton'un ağlayan bebekleri sakinleştirmek için bulduğu yöntemi sizlerle paylaşıyoruz...  

Emreden çocuğu eğitmek…

Emreden çocuğu eğitmek... Çocuklarının evde ve ev dışında fazlaca emreden, baskı kurmaya başlayan bir çocuk olduğu farkeden ebeveynler neler yapmalı? Prof. Dr. Üstün Dökmen'den ebeveynlere tavsiyeler. Daha...

Arkadaşınıza gönderin!