Çocuklara tuvalet alışkanlığı kazandırmada 4 altın kural!

Anne hazır mı?

?Tuvalet alışkanlığına başlayacak olacağının bilincinde ve her an her şey olabileceğinin farkında olarak; sakin ve randevuların etkinliklerin olmadığı bir zamanda sürece başlanmalıdır.

?Çocuk tepkisel olabilir, duyarsız olabilir, alt ıslatmaya devam edebilir, fizyolojik sorunları ortaya çıkabilir, anne babadan birinden geçen ırsi bir durum söz konusu olabilir. Tüm bunlara hazır olmak gerekir.

?Tuvalet eğitimine başlarken önce gündüz büyük tuvalet ile başlanabilir. Ardından gündüz küçük tuvalet. Sonra geceye geçilerek süreç nihayete erdirilebilir.

?Banyo esnasında varsa banyoda klozet, çocuğa ufak ufak tuvalet tanıtımı yapılabilir. Merak ediyorsa ara sıra banyo öncesinde tuvalete yapmayı deneyebilir.

Çocuk hazır mı?

?Çocuğun idrar yollarındaki kasları yeterli çalışıyor mu? Tuvaleti tutma noktasında özellikle bu kaslar yeterli olgunluğa ulaştı mı?

?Çocuğun kendini ifade etmesi mutlaka gereklidir. Konuşamayan, iletişim kurmakta zorlanan çocukla önce iletişim ve dil problemi çözülmelidir.

?Çocuk sürece başlamadan önce sabahları kuru kalkmaya başladı mı, buna bakmak gerekir.

?Zeka ile kasların ve fizyolojinin bir alakası yoktur. Çocuk çok zeki görünür, güzel konuşur ama tuvalet kasları gelişmemiş olabilir. Henüz altına yaptığında rahatsız olmaya başlamamış olabilir.

?Bunu anlamak için şunlardan biri ile karşılaşılmalıdır: 

Çocuk karşınıza geçip gözünüzün içine baka baka renkten renge girerek tuvaletini yapması gerekir.

Ya da bir odanın köşesinde, bir saksının berisinde, koltuğun arkasında, masanın altında bezine yapıyor olması gerekir.

Bunlar oluyorsa gene hemen başlamadan evvel en kalitesiz beze geçilerek, artık çocuğun da tamamen tuvaletten rahatsız olması gerekmektedir.

Çevre müsait mi?

?Mümkün olduğunca sıcak bir ortam ve tavsiye ettiğimiz sıcak bir mevsim olmasıdır. Bu da ortalama nisan ayı gibi başlar, eylül ayı civarına kadar sürer.

?Çocuk ve bazen anne bu süreçte, çevreden olumlu-olumsuz bir telkin veya tenkit almamalıdır.

?Bir baskı, zorlama, terbiye vereceğim diye ödül-ceza-koşul-mahrumiyet gibi yöntemler kullanılıyorsa bunlar öncelikle terk edilmeli; KOŞULSUZ EBEVEYNLİĞİN ip uçları araştırılmalıdır.

“Köye gittik hadi burada iki toprağa bir tuvalete alışır” ya da “Verelim kreşe onlar uğraşsın” mantığında olmamalıyız. Evimizde baş başa ve anne ile bu süreç başlayıp nihayete ermelidir.

Anne yeterli bilgiye sahip mi?

?Aslında tüm bu adımların toplamı yani tuvalet alışkanlığının kazanılması noktasında anne tüm bu bilgileri ne kadar içselleştirebildi?

?Bu bilgileri her yerde bulmak mümkün ama pratiğe geçirmek için anne kendini hazır hissettikten sonra çocuğunu gözlemleyerek onda alışkanlığın ip uçlarını yakalamaya çalışmalıdır.

?Anne çevresel şartları doğal sakin bir duruma getirip, tüm aşamaları sakince göğüsleyebilir ve çocukla arasındaki GÜVEN DUYGUSUNA zarar vermezse; 1 hafta 10 gün içinde sürecin çoğunu halletmiş olur.

?Aksi halde kısır bir döngüye girip bazen de bile bile denememesi gereken pek çok yanlış yöntemi ve yolu denerken kendini bulacaktır.

15 gün içinde çocuk alışkanlık kazanamadı ise en az 6 haftalık veya 2 aylık ara verip tekrar baştan sürece başlanabilir. 

Başladığınızda, geri dönmeyi kafanızdan çıkarmanız gerekir.

Alıştırma kilodu, yedek çarşaf ve yedek iç çamaşır-kıyafetler ile donanımlı bir şekilde sürece başlanmalıdır.

Ebubekir Ertem

———

EN ÇOK İZLENENLER

Çocuklara neden “anneciğim, babacığım” diye hitap edilmemeli?

Çocuklara hitap ederken kullandığımız ifadeler... Çocukların hangi yönlerini övmemeliyiz? Prof. Dr. Acar Baltaş'tan anne-babalara tavsiyeler...  

Çocuğun Dünyasında Büyükanne ve Dedelerin Yeri

Çocuğun Dünyasında Büyükanne ve Dedelerin Yeri -Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu  

Çocuğa yemek yeme alışkanlığı kazandırmak…

Çocuklarda yemek yeme alışkanlığını kazandırmak için aileler neler yapmalı? Çocuğuna yemek yedirmekte zorlanan ebeveynler için derlediğimiz önemli tavsiyeler  içeren videolarımızın yararlı olmasını umuyoruz... Video 1- Çocuğa yemek...

Zafer Akıncı: Annenizin yanında eşinizi ezmeyin

Zafer Akıncı: Annenizin yanında eşinizi ezmeyin...

Çocuklarımızı nasıl sevmeliyiz, öpmeliyiz?

Çocuklarımızı nasıl sevmeliyiz, öpmeliyiz? Uzm. Psikolog Ramazan Şimşek çocuklarımızı severken dikkat edilmesi gereken noktaları anlatıyor. Daha fazla kişinin faydalanması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz... İyi seyirler...

Ağlayan bebeği sakinleştirmenin etkili yolu!

Pediatri Uzmanı Dr. Robert Hamilton'un ağlayan bebekleri sakinleştirmek için bulduğu yöntemi sizlerle paylaşıyoruz...  
video

Alişan Kapaklıkaya’nın herkesi duygulandıran hikayesi

Alişan Kapaklıkaya'nın çocukluk hatırasını anlattığı "Siyah Pantolon" hikayesi herkesi duygulandırdı. Sevdiklerinize sevginizi mutlaka gösterin... Bütün Babalar mutlaka izlemeli...  
video

Ayrılık sonrası nasıl toparlanırım?

Ayrılık sonrası nasıl toparlanırım? Çivi çiviyi söker mi? Ayrılık acısı geçer mi? Serhat Yabancı Evlilik ve Aile Danışmanı  

Arkadaşınıza gönderin!