Çocuklara Her Mevsimde Açık Havada Öğle Uykusu Uyutan Anaokulu

Avustralyalı çocuklar kendilerini kış boyunca soğuk algınlığı ve gripten uzaktan tutmak için çam ağacı kabuğundan oyun parklarında ve kum havuzlarında kıvrılarak öğle uykularını uyuyorlar.

Perth’deki bir anaokulu, öksürüklere ve burun çekmelere son vermek için öğle uykusu saatini doğaya taşıdı. Little Learners isimli anaokulu, İskandinavya tarzı açık havada uyku prensibinin olağanüstü sonuçları olduğunu dile getiriyor.

Devamsızlıklar Düşüşe Geçti

Okul, yaşları iki ila beş arasında değişen çocukların açık havada uyumaya geçişine bu yılın Mart ayının sonlarına doğru başladı. Amaç, bu uygulamanın çocukların daha sağlıklı olmalarını sağlayıp sağlamayacağını görmekti.

11 haftalık bir dönemin sonunda kış hastalıkları yüzünden okula gelmeyen çocukların oranı yüzde birin altına düşmüştü.

“Bu dönem içinde kış mevsimine ait hastalıklar yüzünden çocuklarımızın sadece yüzde 0.84’ünün devamsızlıkta bulunması kesinlikle olağanüstü bir durum.

Bunu gözlemlemeye devam edeceğiz,” diyor okul yöneticisi Ken Scott-Hamilton.

Bu istatistiğin, tüm çocuklarımızın açık havada daha sık zaman geçirmelerinin ve büyük çocukların açık havada uyumalarının doğrudan bir sonucu olduğuna inanıyoruz kesinlikle.

Bu sayede içeride, kuru ve sürekli dönüp duran bir havayla kapalı kalmak yerine temiz hava soluyabilmeleri mümkün oluyor. İçerideki hava grip, virüs ve yaygın soğuk algınlıklarının çocuklar arasında kolayca yayılmasına izin veren adeta bir ‘kuvöz’ işlevi görüyor.”

Ayrıca hepsi bu kadarla da bitmiyor.

Anaokulu, çocuklarda gördüğü diğer gelişimleri şöyle anlatıyor:

  • Daha uzun, daha derin ve daha sakin uyuyorlar.
  • Daha tazelenmiş, dinlenmiş ve canlanmış uyanıyorlar.
  • Bilişsel dikkatleri, kıvraklıkları ve farkındalıkları daha gelişmiş oluyor.

Açık Hava Uykusu Nedir?

Okul bu sonuçlardan öyle etkileniyor ki sonunda Açık Havada Uyku politikasını uygulamaya geçiriyor. Çocuklardan, dışarıda mı yoksa içeride mi uyumak istediklerine dair bir seçim yapmaları isteniyor. Ancak bu kural bebekler için geçerli değil.

Çocukların açık havada uyuması Kuzey Avrupa’da yaygın bir uygulama olsa da, bu Avustralya ülkeler için henüz yeni bir anlayış. Ancak okulun yöneticisi Scott-Hamilton’a göre faydaları kanıtlanmış bile.

“Birbirinden farklı bağımsız kuruluşların yaptığı sayısız araştırma, doğada açık havada daha uzun süreler zaman geçirmenin çocuklara önemli faydalar sağladığını gösteriyor. Örneğin çocukların beyin gelişimleri, kemik ve kas gelişimleri, sosyal ve bilişsel gelişimleri çok daha iyi olurken, duygusal olarak daha mutlu oluyor ve daha az hastalanıyorlar.”

Çocuklar Nerede Uyuyor?

Mevsim ne olursa olsun, Little Learners okulundaki çocuklar gölgede uyku keyfi yapıyorlar. Ancak günün UV (ultraviole) derecelerine çok dikkat ediliyor, böylece önceden güneş kremi sürülebiliyor. Eğer hava rüzgarlıysa ya da hafif yağmur çiseliyorsa, çocukları rahat ettirmek için tenteler kullanılıyor.

“Çocukları yağmur altında uyutmuyoruz ancak hafif yağmur çiseliyorsa, o zaman tentelerin altında uyutuyoruz. Tepenizdeki tentenin üzerine düşen hafif yağmurun sesi kadar güzel bir şey yoktur herhalde.”

Daha soğuk aylarda çocuklara kilimler, yastıklar ve lastikli çarşaflar veriliyor. Hava ısındıkça kurallar modifiye ediliyor.

Çocuklar Gerçekten Hastalanmıyor mu?

Bakın bu anokuluna göre açık havada uyumak öğrencilerinin sağlıklı kalmalarını nasıl sağlıyor:

  • Kışın daha fazla kapalı mekanda kaldıkları ve yan yana oldukları için daha fazla insan hastalanıyor çünkü bu mikopların yayılmasını kolaylaştırıyor.
  • Virüsler kuru havada daha kolay yayılıyor. Isıtıcılar çalıştığında olan da bu.
ARKADAŞLARINLA PAYLAŞ
Maile Gönder