Çocuklar Arasında Öz Saygıyı Teşvik Eden Sınıf Aktiviteleri

Sınıfta duygusal zeka eğitimi vermenin bir yolu, pozitif öz saygıyı geliştiren aktiviteleri içerir. Bugünkü yazımızda çocuklarda özgüveni artırmak için basit ve etkili önerilerde bulunacağız.  

Pek çok öğrenci, okulda sosyalleşmeye başladığında özgüvenlerini kaybediyor ve yeni duygular yaşıyor. Bu nedenle, çocuklar arasında öz saygı ve güveni teşvik eden sınıf aktiviteleri çok önemli.

Çocuklar, depresyon ya da özgüven eksikliğinden muzdarip iken utangaç veya huzursuz olabilirler. Kendine güven eksikliği, ebeveynlerin çocuklarında görmeyi hiç istemediği güçlü duygusal değişimlere neden olabilir.

Bu yazıda çeşitli sınıf aktiviteleri ile çocukların özgüvenini artırmanın yollarını açıklayacağız. Bu faaliyetleri evde de uygulayabilirsiniz. Amaç, küçükleri teşvik etmek ve onlara enerjilerini ve özgüvenlerini geri kazandırmaktır.

Çocuklarda benlik saygısını artırmak için sınıf aktiviteleri: 5 örnek

Öğretmenlerin, öğrencilerini motive etmeleri ve enerjik tutmaları önemlidir. Bu şekilde, öğrencilerin sınıf etkinliklerine katılma ve birbirleriyle etkileşime girme olasılıkları artar.

1.Sıcak sandalye

Bu aktivite için bir çocuğun karşısında bir başka sınıf arkadaşı oturmalıdır. Öğretmen, ”Başla!” deyince, sınıf arkadaşı sıcak sandalyede oturan çocuğun karşısına geçip onun hakkında pozitif bir şey söyler.

Bu aktivite biraz rahatsız edici gelebilir ve çocukları utandırabilir ama sonunda mutlu olacaklarına emin olabilirsiniz. Dahası, öğrenciler duydukları ve söyledikleri şeylerle gurur duyacaklar.

2. Gizli hazine sandığı

Bu aktivite için öğretmen bir hazine sandığına bir ayna gizler. Daha sonra, her öğrenciyi ayrı ayrı öne gelip kutunun içine bakması için çağırır. Çocuklar etkinlik boyunca sessiz kalmalıdır. Ayrıca öne çağrılan öğrenci dışındakiler sandığa bakmaya çalışmamalıdır.

Herkesin sırasını savdıktan sonra, öğretmen çocukların kendilerinin hazine olduğunu açıklayacaktır. Her çocuk eşsizdir.

3.Tahmin etme oyunu

Bu aktivite sırasında çocuklar daire şeklinde oturacaklar. Her çocuk bir parça kağıt ve bir kalem alıp sağındaki çocuk hakkında üç olumlu özellik yazmalıdır.

Herkes yazmayı bitirince, öğrenciler kağıtları bir torbada karıştırırlar. Sonra torbayı sırayla birbirlerine uzatırlar ve her çocuk bir kağıt parçası çeker. Daha sonra her öğrenci elindeki kağıtta yazılı özelliklerin kimi tarif ettiğini açıklamaya çalışmalıdır.

4. Sessiz sinema

Her çocuk, gerçekten iyi olduğu bir aktivite hakkında düşünmelidir. Daha sonra öğretmen çocukları birer birer öne çıkmaya ve seçtikleri aktiviteyi işaretlerle tarif etmeye çağırır. Elbette, sınıfın geri kalanı bu aktiviteyi tahmin etmek zorunda.

5. Heykel oyunu

Bu aktivite için öğretmen bir radyoya veya başka bir ses cihazına ihtiyaç duyacaktır. Öğretmen öğrencileri birer birer öne çıkmaya davet eder.

Müzik çalarken, çocuk dans eder.Müzik durduğunda, öğrenci bir heykel gibi donmalı ve yüzünü kullanarak bir duyguyu anlatmalıdır. Sınıf arkadaşlarının geri kalanı, duygunun ne olduğunu tahmin etmelidir.

Çocuğunuzun benlik saygısını artırmak için evde deneyebileceğiniz aktiviteler

Bir çocuğun öz saygısını artırmak için bu aktiviteleri uygulayacağınız en iyi yer evinizdir. Çocuklar kötü bir gün geçirdiğinde, tek istedikleri şey sevdikleriyle zaman geçirip rahatlamak ve daha iyi hissetmektir. Bu nedenle, ebeveynlerin evde küçük çocuklarına zaman ayırmaları önemlidir.

Çocuklar özgüven eksikliği yaşadığında, onlara sevgi vermek ve özgüvenlerini güçlendirmek önemlidir. Aşağıda bunun için önerdiğimiz iki aktiviteyi bulabilirsiniz.

“Kendine güven, başarının ilk sırrı”
-Emerson-

Bir doz özerklik

Bir çocuk özgüven eksikliği yaşıyorsa, ebeveynlerin yapabileceği en iyi şey, farklı bir şey denemesine izin vermektir. Çocuğunuzun uzun süredir yapmak istediği bir şeyi düşünün. Bu tek başına yapabileceği bir şey olabilir. Örneğin, çocuğunuzun kendi başına duş almasına ya da giyinmesine izin vermenin zamanı gelmiş olabilir.

Çocuklara bağımsızlık kazandırmak, öğrenmeye devam etmeleri için onları güven ve öz saygıyla doldurur.

Yatmadan önce kitap okumak

Tıpkı filmlerde gördüğümüz gibi çocuklarınıza yatmadan önce bir hikaye okumak faydalıdır. Ruh hallerini iyileştirir ve kendilerini güvende ve iyimser hissetmelerine yardımcı olur. Bu, çocuklarda özgüven artırmanın önemli bir parçasıdır.

Kaynak:https://benanneyim.com/egitim/oz-saygiyi-tesvik-eden-aktiviteler/

EN ÇOK İZLENENLER

Çocuklarınızın canlarının sıkılmasına fırsat verin…

Can sıkıntısının faydaları... Çocuklarınızın canlarının sıkılmasına fırsat verin... Kişisel Gelişim Uzmanı Mümin Sekman'dan can sıkıntısı üzerine tespitler... Videoyu izledikten sonra daha fazla kişinin faydalanması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. İyi...

Öksürükten kurtaran doğal şurup tarifi!

Soğuk algınlığı başta grip olmak üzere öksürüğü de beraberinde getiriyor. Havaların soğumasıyla birlikte  bir türlü geçmek bilmeyen öksürükler günlük yaşantımızı olumsuz etkileyebiliyor. Dr. Feridun Kunak, Turp...

Kız çocukları neden babaya daha düşkündür?

“Kız çocukları neden babaya daha düşkün olurlar? Anne çocuk ilişkisi nasıl olmalı? Aşırı ilginin çocuğa verdiği zararlar... Çocuklarla ne kadar ilgilenilmeli?” -Alişan Kapaklıkaya

Eşinizi kendinize bağlama yöntemleri…

Eşinizi kendinize nasıl bağlarsınız? -Canten Kaya
video

Her istediği yapılan çocuklar…

Her istediği yapılan çocuklar... Çocukların her istediğini yapmak nasıl sonuçlar doğurmaktadır? Çocukların hangi istekleri yerine getirilmelidir? - Psk. Dnş. Murat İdin

Çocuklarımızı nasıl sevmeliyiz, öpmeliyiz?

Çocuklarımızı nasıl sevmeliyiz, öpmeliyiz? Uzm. Psikolog Ramazan Şimşek çocuklarımızı severken dikkat edilmesi gereken noktaları anlatıyor. Daha fazla kişinin faydalanması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz... İyi seyirler...
video

Çocuklarınıza uykusu gelsin diye kitap okutmayın!

Çocuklarınıza uykusu gelsin diye kitap okutmayın! Psikolog Dr. Zafer Akıncı  

Arkadaşınıza gönderin!