Çocuk, Kardeşe Nasıl Hazırlanmalı?

Çocuğa anlatılacak en zor konulardan biri hiç şüphesiz bir kardeşi olacağıdır.

Bu durum hem ebeveyn hem de çocuk için sıkıntılara neden olabilir.

Öncelikle çocukla bir kardeşi olacağı bilgisi paylaşılmalıdır.

Fakat küçük yaş gruplarındaki çocuklar, soyut işlemi gelişmediğinden anlamak ve algılamakta güçlük çekebilir. Özellikle 0-3 yaş grubu çocuklarda daha da belirgin olur.

Devamlı sabırsız davranışlar sergiler ve ne zaman geleceğini sorabilir. Bu yüzden bu süreçte çocuğa kardeşinin doğacağı zaman doğru söylenmelidir.

Kardeşi olacağı doğumdan ne çok önce ne çok sonra söylenmelidir. Doğuma yakın zamanlarda kardeşinin olacağını belirtilmelidir.

Peki çocuğa kardeşinin geleceğini nasıl söylenmeli?

Çocuklara kardeşinin olacağını mutlu olduğu bir süreçte, sakin ve çok fazla yabancı insanların olmadığı bir yerde söylenmelidir.

Çocuğa söylerken ses tonumuza, vurgularımıza, jest ve mimiklerimize dikkat etmeliyiz. Söylerken alacağımız tavırlar çocukların kardeşlerine bakış acısı konusunda önemli farklar yaratacaktır.

Kardeş için çocuktan onay ya da izin alınmaması gerekir. Soracağı soruların çocuğu kırmadan, yormadan cevaplanması gerekir. Çocuk devamlı soru sorabilir, fakat biz ebeveyn olarak dikkatli bir şekilde, sıkılmadan, bıkmadan ve kızmadan yanıtlamalıyız.

Çocuğa evde olacak değişiklerden bahsedebiliriz. Bu değişiklerde onun fikrini alabilir, çocuğa bu konuda kardeşi benimsetme durumu oluşturabiliriz.

Peki bu durumlarda bile çocuk kardeş istemiyorsa?

Öncelikle bunun biz de farkında olmalıyız. Çocuğa kardeşinin olmasının iyi yönlerinin anlatılması, çoğu zaman kardeşine karşı olumlu bir tavır sergilemesine yardımcı olur. Bu süreçte bir diğer önemli konu ise çocuğa bu durumu benimsemesi için zaman verilmesi gerekliliğidir.

Gebelik sürecinde ya da öncesinde çocuğunuz kardeşi olmasını çok istediğini söylemiş olabilir ya da kardeşi olacağı haberini aldığında çok mutlu olabilir.

Ancak çoğu ailede doğumdan çok kısa bir süre sonra büyük çocukta kardeş kıskançlığı belirtilerinin ortaya çıktığını görürüz.

Aileler bu duruma hazırlıklı olmalı, büyük çocuklarının verdiği ilk kıskançlık belirtilerinin normal olduğunu bilmelidir.

Bu duyguların 6 ay ve daha fazla sürmesi, giderek şiddetinin artması, tırnak yeme, alt ıslatma gibi davranış problemlerinin ortaya çıkması durumunda bir uzmana başvurulmalıdır.

Çocuk neden kardeş istemez?

Çocuk kardeşi istememesinin nedeni anne ve baba yahut da diğer ebeveynlerinin sevgisini paylaşmak istememeleridir.

Annenin diğer bebeğe ilgisini kıskanabilir ve farklı davranışlar sergileyebilir.

Anne emzirmek veya başka farklı ihtiyaçlar için yeni doğan bebekle ilgilenmesi olağandır. Bu noktada baba veya diğer ebeveynler çocukla ilgilenmeli, onu parka götürmeli, okula kendileri bırakmalı ve bu gibi davranışlarla ona zaman ayrılmalıdır.

Anne diğer bebekten fırsat buldukça çocukla ilgilenmeli ve ilerleyen dönemlerde bebek de bu etkinliklere yavaş yavaş sokulmalıdır.

Kardeş kıskançlığını engellemek için yapılacak en önemli şeylerden biri de büyük kardeşi  “abi/abla oldun” cümlesi ile yaşından fazla olgunluk göstermeye zorlamamak, onun kişisel alanına saygı göstermek, yaşından büyük fedakarlıklar yapmasını beklememektir.

 

Uzman Klinik Psikolog Bilge Açıkgöz

EN ÇOK İZLENENLER

video

İsteklerini ağlayarak yerine getirmeye çalışan çocuklara nasıl davranılmalı?

İsteklerini ağlayarak yerine getirmeye çalışan çocuklara nasıl davranılmalı? Pedagog Adem Güneş
video

Öfke kontrolü nasıl sağlanabilir?

Öfke kontrolü nasıl sağlanabilir? İşinize yarayacak faydalı teknikler için mutlaka izleyin.

Sınırlarınız ve çocuklarınızın sınırları…

Sınırlarınız ve çocuklarınızın sınırları... Prof. Dr. Üstün Dökmen örnekleriyle çocuklara neden ve nasıl sınır konulması gerektiğini anlatıyor... Daha fazla ebeveyne ulaşması için izledikten sonra videoyu arkadaşlarınızla...

Çocukları gerçek hayata hazırlayan 5 öneri…

Minik bir melek olarak dünyaya gelen çocuklarınız artık yavaş yavaş büyümeye başlıyor; okula gidiyor, arkadaşlar ediniyor ve özgürlüğünü ilan etmeye başlıyor. Bir Çin atasözü der...
video

Çocuklarınıza uykusu gelsin diye kitap okutmayın!

Çocuklarınıza uykusu gelsin diye kitap okutmayın! Psikolog Dr. Zafer Akıncı  
video

En şifalı 10 meyve! Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu

En şifalı 10 meyve hangileridir? Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu en şifalı 10 meyveyi açıklıyor...  
video

Çocuklara tuvalet eğitimi ne zaman ve nasıl verilmeli?

Çocuklarda tuvalet eğitimi püf noktaları neler? Tuvalet eğitimine ne zaman başlanır? Video-1: Kolay ve eğlenceli yöntemlerle çocuklarda tuvalet eğitimi... Ve daha birçok sorunun cevabını bulabileceğiniz, Demet Tuncer ve...

Annesini ilk kez gören bebeğin mutluluğu…

Henüz 4.5 aylık olan Emil hayata bir adım geride başladı. Doğuştan gelen göz hastalığı nedeniyle anne ve babasını bile net olarak göremiyordu. Ta ki şimdiye dek. Minik...

Arkadaşınıza gönderin!