ÇOCUK EĞİTİMİNDE “BAŞROL’ de ANNE”

Toplumuz temeli olan aile geleceğin bir bireyi olacak çocuk için de bir eğitim yuvasıdır. Birey her şeyin ilklerini ailesinden öğrenir . Annelik serüveninde de anne olmak kolay olan zorlardandır.

anne ile ilgili görsel sonucuTemeli atılmamış bir bina için sonraki çalışmaların bir önemi olmayacağı gibi ailesinde hayat temelleri atılmayan bir çocukta sonrasında hep sarsılacaktır ve bu yapının en önemli mimarı annelerdir.Annelik bu bilinçle altında yapılmalıdır ki anne olmanın hakkı verilsin.

Bu hayatta en zor iş insan yetiştirmektir ve hata kabul etmez. Annelik dünyada sorumluluğu en yüksek meslektir.Dünyada en değerli varlık olan insan annenin ellerine emanet edilmiştir.Peki kaç anne bu emanete sahip çıkabilmektedir .

Evet anne olmak kolay ama anne kalmak zordur.Dünyaya getirdiğin çocuk gözlerini ilk açtığında annelik mesain başladı ve bu durum sen dünyaya gözlerini kapatana kadar devam edecektir.

Dönüşü olmayan en güzel yol anneliktir.Annelik gerçekten de tam olarak bir yürek işidir.

Çocuk eğitimi çocuğun anne rahmine düşmesi ile başlar.Annenin hamilelik dönemindeki tüm hayatı yaşam şekli anne rahmindeki çocuğu da etkilemektedir.Çocuğun bir birey olarak hayatını devam ettireceği ömründe hayatına yön veren temelleri 0-7 yaş arasında atılmaktadır.Bu dönem ise çocuğun anne ile en çok vakit geçirdiği dönemdir.

Çocuğumuzdan şikayet ettiğimiz zamanlar bir anne olarak dönüp nerede yanlış yaptım diyeceğimiz dönem de tam olarak bu dönem olacaktır.Ve bir insanın temellerin atıldığı bu kritik dönem de çocuğa yaklaşımız çocuğu olumlu ve olumsuz yönde etkileyecektir.

Eğer çocuklarımızın tüm yönleri ile sağlıklı bir birey olmalarını istiyorsak bu dönemi bilinçli ve etkili bir biçimde geçirmemiz gerekmektedir.Unutmayalım sağlıklı toplumlar bilinçli Annelerin ellerinde yetişir.

anne ile ilgili görsel sonucu

Anne çocuğu için başlı başına bir okuldur.Bize emanet olan dünyanın en değerli varlığını gelişigüzel yetiştirmekte bu emanete hıyanettir.Anne olmak sadece çocuk doğurmak değil o çocuğu hiç tanımadığı hayata hazırlamaktır.Ve tüm bunları yapabilmek için annenin çocuğu eğitmeye başlamadan önce kendini eğitmesi gerekmektedir.Bu küçümsenecek bir olay değildir nasıl ki dünyada yapacağımız her iş için eğitim alıyorsak annelik için de eğitim şarttır.

Anne kendini çocuk eğitimi konusunda çok iyi yetiştirmelidir.Çocuğun eğitimde anne aktif eğitici rolünü üslenmek zorundadır.Bu sorumluğu almazsak sonradan ah vah etmeninde bir önemi kalmayacaktır.Her anne iyi bir çocuk yetiştirmek ister ama neden her anne iyi bir çocuk yetiştiremez bunu hiç düşündük mü cevap basit her konuda olduğu gibi bu konuda da eğitim şart.

Çocuk yetiştirmek için anne olmak yeterli değil herkes anne oluyor ama görüyoruz ki herkes layıkıyla bir evlat yetiştiremiyor.Bugün serzenişte bulunduğumuz her şey topluma evlat yetiştiren annelerin elinden geçiyor.

Evet çocuk eğitim serüveninizde siz başroldesiniz ve bu rolün hakkını ne kadar veriyorsunuz bir düşünün.Unutmayalım ki hayat bir oyun değil çocuklarımızda oyuncak..

Eğitimci Yazar: Sevda Hocamızın Kaleminden

EN ÇOK İZLENENLER

Yazılarımız E-mailinize gelsin!

Arkadaşınıza gönderin!