Çocuğunuzda Bağırsak Paraziti Varsa Ne Yapmalısınız


Çocuğunuzda Bağırsak Paraziti Varsa Ne Yapmalısınız

Çocuğunuzda parazit varsa ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?  Bu, çocuğunuzun sağlığını ve huzurunu etkileyen oldukça yaygın bir enfeksiyondur. Doğru bir şekilde tedavi edilmezse veya doktora gitmezseniz enfeksiyon her an tekrarlayabilir.

Bugün çocuğunuzda bağırsak paraziti varsa ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için buradasınız. Bağırsak parazitleri dünyada çok sayıda çocuğu etkiler. En yaygın bağırsak parazitleri yer solucanlarının ve kıl kurtlarının sebep olduğu parazitlerdir.

Parazitler çocuklarda herhangi bir yaşta ortaya çıkabilirler. Ancak vakaların çoğunda çocukların yaşı 14’ün altındadır. Eğer çocuğunuzun geceleri kıpır kıpır olduğunu ve rahatsız göründüğünü fark ederseniz onu dikkatle gözlemleyin. Çünkü bunlar bu tür vakalarda görülen yaygın belirtilerdir.

Çocuğunuzda parazit varsa ne yapacağınızı öğrenin

1. Onları doktora götürün

Çocuğunuzda parazit varsa ne yapacağınızı öğrenmek için onu önce bir doktora götürmelisiniz.

Parazitlerinin kurtulmanın zor olduğu söylentisi doğru değildir. Hatta bu sorun göründüğünden çok daha yaygındır. Ancak gereken adımları atmalı ve tekrarlamasını engellemek için tedaviye harfi harfine uymalısınız.

Çocuk doktorunuz ağız yoluyla alınan ilaçlar yazabilir. Ancak ilk aşamada hiçbir ilaç yumurtaların çocuğunuzu yeniden enfekte etmesini engelleyemez. Bu yüzden, iki hafta sonra ilaç alımını tekrarlamalısınız.

Çocukta kurt olduğunda tüm ailede kurt görülme ihtimali vardır. Bu durumda herkes tedavi edilmelidir. Aşağıdaki basit ve faydalı tavsiyelerden bazılarını deneyin:

  • Tüm aile üyeleri sabahları banyo yapmalı. Bu çok sayıda yumurtanın yok olmasına yardımcı olacaktır.
  • Tahriş ve kaşıntı ılık suyla banyo yapılarak ve hafif bir merhem kullanılarak yatıştırılabilir.
  • İç çamaşırlarını ve yatak çarşaflarını sık sık değiştirin. Bu bulaşma ve yeniden enfekte olma riskini düşürecektir.
  • Tırnaklarını kısa kesin ve onları bir fırça yardımıyla yıkayın.
  • Ailedeki herkes özellikle banyoyu ziyaret ettikten sonra ve yiyeceklere dokunmadan önce olmak üzere ellerini sık sık yıkamalı.

Bunu da okumalısınız:Otomatik Olumsuz Düşünceleri Nasıl Durdururuz?

2. Yediklerine dikkat edin

Parazitlerle ilgili bir diğer efsane şeker tüketimiyle ilgili olandır. Büyük ihtimalle duymuşsunuzdur, çocuk bir anda çok fazla tatlı yemek istemeye başlamışsa onda parazit olabileceği söylenir. Bu tamamen yanlıştır.

Ancak ne yediklerine dikkat etmek önemlidir. Şekerli yiyecekler tüketmeleri parazitleri olduğunu göstermez ancak sağlıkları açısından iyi değildir.

Çocuklarınızın yiyeceklerini yıkarken kullandığınız suyun bakteri ve mikrop içermediğinden emin olun. Çünkü çocuklarda parazit görülmesinin ana sebeplerinden biri atık bulaşmış suyun kullanılmasıdır.

Çocuğunuzun yediklerine dikkat etmeniz gerektiği doğru olsa da, parazitler söz konusu olduğunda ilk akla gelen suçlu yiyecekler değildir.

Parklardaki kumlar, oyun alanları, yüzme havuzları, klozetler, oyuncaklar, eller ve tırnaklar parazitlerin bulunduğu başlıca yerlerdir. Bu yüzden çocuğunuza iyi hijyen alışkanlıkları kazandırmanız çok önemlidir.

3. Uyku kalitelerine dikkat edin

Parazit yumurtaları ağız yoluyla vücuda girerler, sindirim sistemine ulaşırlar ve ince bağırsağa yuva yaparlar. Parazitlerin larvaları kalın bağırsağa geçene kadar gelişirler.

Birkaç hafta sonra dişi kurtlar sindirim sisteminin sonuna ulaşırlar ve daha fazla yumurta bırakmak üzere vücudu terk ederler. Bu süreç genellikle gece gerçekleşir.

Bu da çocuğun huzursuz rüyalar görmesine, kaşınmasına, kabus görmesine, dişini gıcırdatmasına hatta uyurgezer olmasına sebep olur. Bu yüzden çocuğunuzun iyi uyuyup uyumadığını kontrol etmelisiniz.

Eğer bu belirtilerden birinin varlığını fark ederseniz çocuğunuzun genital bölgesini özellikle de rektumu kontrol edin. Parazitleri küçük beyaz iplikler halinde görebileceğiniz dışkısını da kontrol edebilirsiniz.

Sonuç

Çocuğunuzda parazit varsa ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Bu, çocuğunuzun sağlığını ve huzurunu etkileyen oldukça yaygın bir enfeksiyondur. Doğru bir şekilde tedavi edilmezse veya doktora gitmezseniz enfeksiyon her an tekrarlayabilir.

Parazitler yalnızca çocuklarda görülmez. Onlar enfekte olduklarında evdeki herkesin parazit kapma ihtimali vardır. Neyse ki bu basit ve hızlı bir şekilde çözülebilen bir sorundur. Enfeksiyon temizlendiğinde, evdeki hijyen kuralları konusunda dikkatli olun. Bu yalnızca parazitlerden kaçınmanıza yardımcı olmakla kalmayacak aynı zamanda ailenin tümünü etkileyebilecek diğer hastalıklardan kaçınmanızı da sağlayacak.

Çocuğunuzda Bağırsak Paraziti Varsa Ne Yapmalısınız
Çocuğunuzda parazit varsa ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?  Bu, çocuğunuzun sağlığını ve huzurunu etkileyen oldukça yaygın bir enfeksiyondur. Doğru bir şekilde tedavi edilmezse veya doktora gitmezseniz enfeksiyon her an tekrarlayabilir. 

Arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz

Ad Blocker Detected!

Advertisements fund this website. Please disable your adblocking software or whitelist our website.
Thank You!

Send this to a friend