Çocuğun merak duygusunu kısıtlayan hareketler

0
263
Çocuğun merak duygusunu kısıtlayan hareketler 1

?Merak, gelişimin en önemli aracı.

?Merak eden çocuğun gelişim süreci yaşıtlarına göre çok daha hızlı ilerler. Merak eden çocuk hızlı keşfeder, kolay öğrenir.

?Meraklı çocukların sosyal çevreye katılımı ve yeni arkadaşlıklar edinmesi daha kolay olur. Hayatlarında daha başarılı olurlar. Çünkü meraktan uzak bir çocuğu motive etmek, teşvik etmek daha güçtür.

?Bazen farkında olmadan da olsa çocuklarımızın bu merak duygusunu kısıtlar, yok edebiliriz.

?Aşağıdaki maddeler merak duygusunu yok eden en önemli başlıklardır.

?1- Korku
Merakın en büyük düşmanıdır. Çocuk korktuğu zaman dünyası düzensizleşir. Yeniliklerden kaçar. Kendini iyi hissettiği noktada durur ve yeni şeyler keşfetmek istemez.

?2- Onaylamama
Onu yapma, bağırma, koşma, elleme, bağırma, kirletme, durma v.s… Bu kadar olumsuz, bu kadar onaylanmayan emir içerisinde çocuğun merak duygusunun gelişmesini bekleyebilir miyiz?

Bırakın çocuklarınız keşfetsin. Her keşifte onları engelleyerek, olumlamayarak onlara ve geleceklerine zarar veriyoruz.

?3- İlgisizlik
Çocuğunuzun koşarak size gelip gösterdiği bir şeyle ilgilenmiyorsanız, güven ve zevk alma duygularını yok ediyorsunuz demektir. Bir süre sonra çocuğunuz ilgisizliğinizin karşılığı olarak keşfetmeyi bırakacaktır.

Bırakalım merak etsinler, keşfetsinler.

Çocuklarımızı “yerli, yersiz” durdurmayalım.

Burcu DÜZOĞLU POLAT – Psikolog

?Gönderiyi beğendiyseniz, bu gönderiyi görmesini istediğiniz ebeveynleri etiketler, onların da görmesini sağlarsanız çok mutlu olurum.⠀