Çocuğun Karakterini Anne Baba Mı Belirler?


Çocuğun Karakterini Anne Baba Mı Belirler?

Hayır! Genetiktir doğru, ancak doğumdan sonra onun kişilik ve karakter özelliklerini yönlendirmeniz mümkün değil. Çocuklukta yaptığı davranışlarla gelecekte sahip olacağı karakteristik özellikleri kestirmemiz mümkün değildir.

BİR ÇOK KAYNAKTA YAZANA GÖRE ÇOCUĞUN KİŞİLİĞİNİ ANNE, KARAKTERİNİ BABANIN OLUŞTURDUĞU YAZMAKTADIR.

Ancak bu kötü davranışlar sergileyen bir çocuğun anne babasına suçluluk duygusu yüklemekten başka bir işe yaramıyor. Ve tümüyle hatalı.

 TOPLUMUMUZDA YANLIŞ YAYILMIŞ BU BİLGİYİ ÇÜRÜTMEK NEREDEYSE İMKANSIZ GİBİ.

Bir çocuğun karakterinin kötü yönde ilerlediğini gözlemleyen dış gözler hemen anneyi ve babayı suçluyor nedense! Anneler bunu çok iyi bilirler. Örneğin; çocuğunuza asla vurmuyor ve sesinizi yükseltmiyorsunuzdur, ancak dışarıda veya bir takım çalışmasında arkadaşlarını itip kakan, bağıran bir çocuğunuz var.

Ve can alıcı nokta! Etrafınızdaki çoğu ebeveyn, ona vurduğunuzu ve hatta bağırdığınızı düşünecekler. Bu kaçınılmaz. Belki siz de diğer anneler için aynı ön yargılarda bulundunuz, kim bilir?

“Molecular Psychiatry” dergisi 2013 yılında bir araştırma yayınladı. Dünya üzerinde 3bin denekle yapılan bu araştırmada zeka ve karakteristik özelliklerin sonradan değiştirilip, değiştirilmeyeceği araştırılmıştı.

Binlerce genin, karakter ve zekayı etkilediğini savunan araştırmacılar bunu kanıtlamak için deneklerin dna yapılarını incelediler. “Her gen karakterin başka bir yönünü etkiliyor” sonucuna varan araştırmacılarımız uzun zamandır yanlış bilinen bir gerçeği kanıtlamış oldular.

BU ARAŞTIRMA İLE UZUN YILLAR GÖZLEMLENEN VE TAKİP EDİLEN DENEKLERİN, NE KADAR İYİ EĞİTİM ALMIŞ OLURLARSA OLSUNLAR, NE KADAR İYİ ÇEVRESEL FAKTÖRLERE SAHİP OLURLARSA OLSUNLAR; NEGATİF KARAKTERİSTİK ÖZELLİKLER GÖSTERDİKLERİ GÖRÜLMÜŞ.

Yani çevre, aile ve eğitim ne kadar kötü olursa olsun, karakteri iyi yönde gelişen vakalarda bulunmuş. Deneyinde ortaya attığı teoriyi %95 oranında kanıtladığını söylüyor iskoç araştırmacı ve bu hiç azımsanmayacak bir oran.

Karakter özelliklerinin genlerden geçtiği bir gerçek.Yani yine de anne baba belirliyor. Ancak çocuğunu yetiştirme döneminde ona verdikleri ile, davranışları ile değil, genleriyle! Ayrıca bu gibi kalıtsal özellikler ikinci derece akrabalardan da gelebiliyor.

Ama bu fiziksel özelliklerle aynı. Çocuğun hangi özelliğini anneden, hangi özelliğini babadan alacağını bir erişkin olmadan kestirmek zor.

DOĞMADAN ANNEYE YA DA BABAYA BENZEYİP, BENZEMEDİĞİNİ KESTİREMEMEK GİBİ.

Yüzyıllardır pesimist akımı ve izafiyetcilerin savunduğu “karakterin doğuştan geldiği” olgusu hiçbir zaman dikkate alınmadı. Hali hazırda bilimsel bir araştırmayla kanıtlanmış olmasına rağmen hâla dikkate alınmayacak gibi görülüyor.

Anne babalar olarak çocuğumuza en iyisini vermek isteriz, evet. Ancak olumsuz noktalara gelindiğinde kendimizi de suçlamamamız gerekmektedir. “Su akacak ve yolunu bulacaktır”. Siz onu olduğu haliyle sevmeye bakın, sizden aldığı kalıtsal özelliklerle, sizin bir diğer suretiniz olacaktır…

 (alıntı)

Ad Blocker Detected!

Advertisements fund this website. Please disable your adblocking software or whitelist our website.
Thank You!
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture

Send this to a friend