Çocuğu komşu mahalleye göndermemek güvenli mi?

Çocuğu komşu mahalleye göndermemek güvenli mi?


Oğlumun Sosyal Bilgiler öğretmeni soruyor: “Çocuğunuzu komşu sokağa göndermiyorsunuz, ama eline verdiğiniz tablet ile dünyayı gezebiliyor. Hangisi daha güvenli?”

Çocuğu komşu mahalleye göndermemek güvenli mi?

Bir veli seminerine gitmiştim. Orada bir anne çocuklarını komşuya oynamak için göndermeyeceğini, kendisi de davet etmeyeceğini, çünkü kimseye güven olmayacağını, çocuklarının arkadaşları ile ancak ortak alan olan bir kafede görüştüreceğini belirtmişti.

(Bunu söyleyen annenin boşanmış, tek başına ikiz büyüten bir anne olduğunu belirtmem gerekir belki de.) Güvensizlik bu seviyeye çıkmış. Artık çocuklarımız neredeyse tüm gün birlikte okulda vakit geçirdikleri arkadaşlarına fazla güvenemeyecek, birbirlerinin evine gidemeyecek.

İstanbul koşullarında bir kolejde okuyan 13 yaşında erkek çocuk günümüzün lüks sitelerinden birinde oturuyor. Okula servisle gidip geliyor. Tek başına daha bir defa bile bir yere gitmemiş. Hoş, bir görüşe göre 14 yaşına kadar gitmemesi gerekiyor zaten. Bu çocuk daha sora belki üniversite kazanacak. Oraya belki kendi gidip gelecek. Ve büyük ihtimalle üniversite sonrası bir kurumsal şirkete çalışmaya girecek. İş hayatında da evi ile işi arasında serviste geçirecek. Belki de tek başına bir yerlere gitmesine de gerek yok?

Çocuklarımızı fiziksel olarak sınırlayabiliyoruz, peki zihinsel olarak sınırlandırabiliyor muyuz?

Özgüven, özdenetimden geçer. Çocuk dürtülerini ne kadar kontrol edebilirse o kadar iradeli o kadar özgüvenli yetişiyor.

Çocuğunuz kendisi internette geçirdiği zamanı ayarlayabiliyor mu? Gördüğü, oynadığı oyunları, filmleri onun zihni ne şekilde şekillendiriyor, bunun ne kadar farkındayız? Okuduğu çocuk kitaplarındaki karakterleri tanıyor muyuz?

Örneğin; ünlü çocuk kitaplarının bazılarında karakterlerin eşcinsel olduğu söyleniyor. Bunları çocuğunuza anlatmaya hazır mısınız? Hayatı nasıl öğrenecek? Seyrettiğimiz filmlerde çok fazla şiddet, hırsızlık olayları görüyoruz. Bunların etkilerinin farkında mıyız?

Belki de çocuğumuzu karşı sokaktaki bakkala göndermek çok daha güvenli? Belki de çocuklarımızla daha fazla iletişim kurma zamanı geldi? Ne dersiniz?

Zilya Necip


Kapat

Ad Blocker Detected!

Advertisements fund this website. Please disable your adblocking software or whitelist our website.
Thank You!
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture