Çocuğa tuvalet temizliği nasıl öğretilir?

Çocuklarımızı büyütürken yaptığımız hatalı davranışlar onların ilerleyen zamanlarda takıntılı birer birey olmasına neden olabiliyor.

Çocuklarımızı eğitirken dikkat etmemiz gereken davranışlardan biri de tuvalet eğitimi sonrası temizlik alışkanlığıdır.

Tuvalet eğitimini çocuğunuza iğrendirmeden anlatmanın püf noktaları…

KELİMELERİNİZİ SEÇERKEN ÖZEN GÖSTERMELİSİNİZ

Çocuğun tuvalete alışma süresinde annelerin özellikle dikkat etmesi gereen bazı hususlar bulunuyor. Bunlardan biri de çocukların altının temizlenmesi gerektiği konusunda yaptıkları ikazlardır.

Burada önemli olan nokta ölçüyü kaçıracak şekilde pisliğin ‘iğrençliğini’ vurgulayan kelime ve davranışlardan uzak durmak olacaktır. Çünkü eğer çok ciddi boyutta tiksinerek bahsederseniz bu çocuğu da tiksindirecek tuvalet sonrası temizliği başlamadan bitirecektr.

AŞIRI TEPKİLER ÇOCUKLARDA TAKINTILI DAVRANIŞLARA NEDEN OLUYOR

Sizin aslında istem dışı yapmış olduğunuz ifadeler, ilerleyen zamanalrda Obsesif-kompulsif bozukluğa meyilli yani takıntılı çocukların tuvaletten iğrenmesine sebep olabilir.

Bu yüzden bu davranıştan uzak durmanızı öneriyoruz. Ortamın mikroplu olduğunu anlatmanız bu yüzden el bulaştırmamak gerektiğini anlatmak daha yerinde bir davranış olacaktır.

Böylece çocuk oranın mikroplu olduğunu bilecektir. Ama bilinçaltında oraya karşı bir savunma mekanizması geliştirmeyecektir.

SOSYAL HAYATTA BÜYÜK ZORLUKLAR YAŞAMASINA NEDEN OLUR

Eğer çocuğunuzu tuvalletten iğrendirecek bir davranış sergilerseniz bu ilerleyen zamanlarda sosyal hayatnızda büyük zorluklar yaşamasına neden olacaktır.

Herkesin girdiği tuvalete girmek istemeyecek ve akşama kadar tuvaletlerini tutmak zorunda kalacaklar. Bunun dahada kötüye ulaştığı durum ise temizlik hastalığına dönüşmesi durumudur. Bu durumlarda çocuğun günlük yaşamı eziyete dönüşebilmektedir.

CİDDİ KABIZLIK SORUNLARINA YOL AÇIYOR

Tuvaleti tutmak çocuğun mesane kotrolünün bozulmasına neden olacaktır. Bu sorun ciddi kabızlıklara ve idrar yolu  enfeksiyonlarına bile neden olmaktadır.

Böyle bir durumla karşılaşmamak için abartılı cümleler kullanmamayı tercih etmelisiniz.

EN ÇOK İZLENENLER

Cep telefonu alınan çocuklar…

Çocuklar ve akıllı telefonlar... Çocuğa cep telefonu ne zaman alınmalıdır? Çocuklarda akıllı telefon ve internet kullanımı... Kendimizi ve çocuklarımızı teknoloji bağımlılığından nasıl koruyabiliriz? Daha fazla kişinin faydalanması için...

“Çocuklarınıza bu soruyu her gün mutlaka sorun”

'Sıradışı sınıf öğretmeni' olarak tanınan Ahmet Naç, çocukları mutlu etmenin, bir birey olmalarını sağlamanın, araştıran, sorgulayan çocuklar yapmanın tek bir soru ile mümkün olduğunu...
video

Çocuklara tuvalet eğitimi ne zaman ve nasıl verilmeli?

Çocuklarda tuvalet eğitimi püf noktaları neler? Tuvalet eğitimine ne zaman başlanır? Video-1: Kolay ve eğlenceli yöntemlerle çocuklarda tuvalet eğitimi... Ve daha birçok sorunun cevabını bulabileceğiniz, Demet Tuncer ve...

“Diğer ebeveynler gibi olmayacağım…” Hayaller ve Hayatlar…

Ebeveynlerin bebek sahibi olmadan önce kurduğu hayalleri ve yaşadıklarını anlatan video... İyi seyirler...

Çocuklarla eğlenceli vakit geçirebileceğiniz kolay çizimler!

Çocuklarınızla hem eğlenceli vakit geçirebileceğiniz hem de resim çizme becerilerini geliştirebileceğiniz kolay çizim etkinlikleri... Daha fazla kişiye ulaşması için izledikten sonra arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz... İyi seyirler...    

Dikkat! Bu sözler boşanmaya neden oluyor!

Boşanmaya neden olan sözler... -Canten Kaya
video

2 yıl boyunca çocuğumla uyumam gerektiğini bilmiyordum

2 yıl boyunca çocuğumla uyumam gerektiğini bilmiyordum. Şimdi onarmam mümkün mü? Pedagog Adem Güneş

7 Maddede Erkeğinizi Değiştirin!

7 Maddede Erkeğinizi Değiştirin! Canten Kaya

Arkadaşınıza gönderin!