Çocuğa tuvalet temizliği nasıl öğretilir?

0
607
Çocuğa tuvalet temizliği nasıl öğretilir? 2

Çocuklarımızı büyütürken yaptığımız hatalı davranışlar onların ilerleyen zamanlarda takıntılı birer birey olmasına neden olabiliyor.

Çocuklarımızı eğitirken dikkat etmemiz gereken davranışlardan biri de tuvalet eğitimi sonrası temizlik alışkanlığıdır.

Tuvalet eğitimini çocuğunuza iğrendirmeden anlatmanın püf noktaları…

KELİMELERİNİZİ SEÇERKEN ÖZEN GÖSTERMELİSİNİZ

Çocuğun tuvalete alışma süresinde annelerin özellikle dikkat etmesi gereen bazı hususlar bulunuyor. Bunlardan biri de çocukların altının temizlenmesi gerektiği konusunda yaptıkları ikazlardır.

Burada önemli olan nokta ölçüyü kaçıracak şekilde pisliğin ‘iğrençliğini’ vurgulayan kelime ve davranışlardan uzak durmak olacaktır. Çünkü eğer çok ciddi boyutta tiksinerek bahsederseniz bu çocuğu da tiksindirecek tuvalet sonrası temizliği başlamadan bitirecektr.

AŞIRI TEPKİLER ÇOCUKLARDA TAKINTILI DAVRANIŞLARA NEDEN OLUYOR

Sizin aslında istem dışı yapmış olduğunuz ifadeler, ilerleyen zamanalrda Obsesif-kompulsif bozukluğa meyilli yani takıntılı çocukların tuvaletten iğrenmesine sebep olabilir.

Bu yüzden bu davranıştan uzak durmanızı öneriyoruz. Ortamın mikroplu olduğunu anlatmanız bu yüzden el bulaştırmamak gerektiğini anlatmak daha yerinde bir davranış olacaktır.

Böylece çocuk oranın mikroplu olduğunu bilecektir. Ama bilinçaltında oraya karşı bir savunma mekanizması geliştirmeyecektir.

SOSYAL HAYATTA BÜYÜK ZORLUKLAR YAŞAMASINA NEDEN OLUR

Eğer çocuğunuzu tuvalletten iğrendirecek bir davranış sergilerseniz bu ilerleyen zamanlarda sosyal hayatnızda büyük zorluklar yaşamasına neden olacaktır.

Herkesin girdiği tuvalete girmek istemeyecek ve akşama kadar tuvaletlerini tutmak zorunda kalacaklar. Bunun dahada kötüye ulaştığı durum ise temizlik hastalığına dönüşmesi durumudur. Bu durumlarda çocuğun günlük yaşamı eziyete dönüşebilmektedir.

CİDDİ KABIZLIK SORUNLARINA YOL AÇIYOR

Tuvaleti tutmak çocuğun mesane kotrolünün bozulmasına neden olacaktır. Bu sorun ciddi kabızlıklara ve idrar yolu  enfeksiyonlarına bile neden olmaktadır.

Böyle bir durumla karşılaşmamak için abartılı cümleler kullanmamayı tercih etmelisiniz.