Boşanma Sürecinden En Çok Çocuklar Etkileniyor

Boşanma sürecinden en fazla çocuklar etkileniyor. Çiftlerin boşanma sürecinde dikkat etmesi gereken şeylerin başında tutarlı olmak geliyor.

Türkiye’de boşanma davalarında artış nedenleri arasında birçok etken yer alıyor. Çiftler boşanma nedenleri olarak genellikle şiddetli geçimsizliği öne sürüyor.

Boşanma sürecinden en fazla etkilenen ise çocuklar oluyor. Bu süreç sadece çocuğun o gününü değil, geleceğini de etkiliyor.

Eskişehir Acıbadem Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Aslı Özsoy, boşanma sürecinde olan veya boşanmış çiftlerin tutum ve davranışlarının önemini ve nasıl olması gerektiğini anlattı.

 “BOŞANDIKTAN SONRA AYNI EVDE YAŞAMAK ÇOCUĞU İKİLEMDE BIRAKIYOR”

Boşanma sürecinde ve boşandıktan sonra ebeveynlerin sorumlulukları artıyor.

Yeni bir hayata geçiş ve burada çocuğun vereceği tepkiye göre korkuların ve kaygıların da arttığını söyleyen Aslı Özsoy, “Boşanıp da çocukların bu duruma adapte olabilmesi için çiftler hala aynı evi ve aynı odayı paylaşabiliyor.

Bu aradaki tutarsız davranış çocuğu aslında daha ikilem arasında bırakıp güven kaybına, kaygılanmaya ve ayrılma korkusuna itebiliyor ve bu duruma da adapte olabilsin diye birbirlerini idare etmek zorunda kalan eşler kendi aralarında şiddet eğilimine depresyona veya tekrardan anksiyeteye sebep olabiliyor” dedi.

TUTARSIZ DAVRANIŞLAR ZARAR VERİYOR

“Anne ve baba ayrıldıktan sonra birbirlerine saygısız, sevgisiz, evet sevgi kalmayabilir aralarında ama birbirlerine soğuk bir tutumla, kinle, düşmanca bir tavırla yaklaşırsa eğer çocuk, anne ve baba arasında kalıyor.

Sanki birinden birini seçmek zorundaymış hissiyatına giriyor çocuklar ve bu süreçte çocuk daha travmatik geçiriyor bu süreci.

Daha kırılgan olabiliyor ve bunun sonrasında çocukta dikkat eksikliği, hiperaktivite, okul başarısızlığı, özgüven eksikliği, davranış bozukluğu, şiddete eğilim veya içine kapanıklık gibi sonuçlar ortaya çıkabiliyor” diyen Özsoy, bu durumun ilerleyen zamanlarda yani yetişkinlik dönemini de etkileyebileceğini söyledi.

ÇOCUKLARA SÜRECİ TARAFSIZ OLARAK ANLATIN

Bazı çocukların boşanmaları kabullenmediğini ve bu durumdan kendilerini sorumlu hissettiklerini söyleyen Özsoy sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Çocuklar bu süreçte annem ve babam benim yüzünden ayrılıyor gibi düşünüyorlar.

Bu yüzden anne ve baba eğer tutarlı davranırlarsa, çocuklar alışana kadar beraber yaşayabilirler.

Ama devamında hala aynı odayı paylaşıp beraber el ele tutuşup yani boşanmalarına rağmen tutarsız davranışlarsa çocuk, anne ve babasının yalan söylediğini düşünür ve anne ve babasına karşı güven kaybı yaşayabilir.

Bu süreçte de anne ve babaların boşanmanın ne olduğunu ne olabileceğini ve bundan sonraki süreçlerde neler yaşayacağını çok iyi bir şekilde yalansız bir şekilde çocuğuna anlatması gerekiyor.

Eğer çocuklar kabullenemiyorsa ve bu durumu aşamıyorsa daha travmatik bir süreç geçiriyorsa ayrılmaya karar verildiğinde ve sonrasında bir psikolog ya da bir psikiyatristten yardım alınmalıdır.” 

 

Posta

———-

EN ÇOK İZLENENLER

video

“Çocuğum oyuncak yerine tencere, tava, kaşık vs. ile oynuyor”

Uzm. Psk. Ramazan Şimşek çekmeceleri karıştıran, ev eşyalarıyla oynayan çocuklar hakkında bilgi veriyor.
video

En şifalı 10 meyve! Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu

En şifalı 10 meyve hangileridir? Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu en şifalı 10 meyveyi açıklıyor...  

Çocuklarımıza nasıl söz geçirebiliriz?

Çocuklarımız neden laf dinlemiyorlar, neden laftan anlamıyorlar? Çocuklarımıza neden söz geçiremiyoruz? Disiplinli çocuk nasıl yetiştirilir? Çocuklar neden ısrar ediyorlar? Anne babanın arasında bütünlük ve tutarlılık nasıl sağlanır? Çocuğumuza ne...

Kullanmaya başladığınızda beyin yapınızı değiştirebilen 2 kelime!

Kullandığımız kelimelerin eylemlerimiz üzerinde büyük etkisi vardır. Eylemlerimiz de hayatımızı şekillendirir. Standford Üniversitesi’nde profesörlük yapan Bernard Roth iki kelimeyi kullanmayı bırakırsak çoğu şeyi değiştirebileceğimizi söylüyor. Hatta onların...

Çocukların Yetenekleri Nasıl Geliştirilir?

Çocukların yetenekleri nasıl geliştirilir -Pedagog Gözde Erdoğan

7 Maddede Erkeğinizi Değiştirin!

7 Maddede Erkeğinizi Değiştirin! Canten Kaya

Çocuklarınızı “besici” mantığıyla yetiştirmeyin!

Çocuklarınızı "besici" mantığıyla yetiştirmeyin! Prof. Dr. Üstün Dökmen'den ebeveynlere tavsiyeler... Videoyu izledikten sonra daha fazla kişinin faydalanması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Dilerseniz 2. videodan programın tamamını  izleyebilirsiniz. Videonun tamamı:

Eşiniz ailesinin yanında farklı davranıyorsa…

Eşiniz ailesinin yanında farklı davranıyorsa nasıl davranmalı? -Zafer Akıncı  

Arkadaşınıza gönderin!