“Bize Gaziantep’i de verseler eski haline tekrar döndüremeyeceğiz! Oğlumdan geriye…”

0
541

Ömer ve Kübra Beyaz çifti, geçen yıl mayıs ayında çocukları Hüseyin’in  bademcik rahatsızlığı nedeniyle kent merkezindeki özel bir hastaneye başvurdu.

Yapılan muayene ve tetkikler sonucu bademciklerinin alınmasına karar  verilen Hüseyin, ameliyatın ardından taburcu edildi.

İddiaya göre, ameliyattan iki gün sonra ailesi tarafından yüksek ateş,  kusma, mide bulantısı şikayetleriyle yeniden hastaneye götürülen Hüseyin, serum  ve ağrı kesici verilerek eve gönderildi. Beyaz ailesi, Hüseyin’in sürekli öksürmesi üzerine ertesi gün yeniden  hastaneye başvurdu.

Hastanede tedavi altına alınan Beyaz’ın gece kalbi durdu.  Ameliyathanede kalp masajıyla hayata döndürülen çocuğun beyin fonksiyonları zarar  gördü.

Görme yetisini ve vücut fonksiyonlarının yüzde 94’ünü kaybeden Hüseyin  Beyaz, küçük bir yoğun bakım ünitesine dönüştürülen odasında yaşam mücadelesi  veriyor. Küçük çocuk, yaklaşık 10 aydır sadece çalan kapı ziline gülümseyerek  tepki veriyor.

Bir ilaç şirketinde çalışan baba Ömer Beyaz, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, geçen yıl mayıs ayında oğlunun bademcik rahatsızlığı nedeniyle özel  bir hastaneye başvurduklarını söyledi. Oğluna 5 gün sonra ameliyat için randevu verildiğini dile getiren  Beyaz, şöyle devam etti:

“Çocuk doktoru enfeksiyon olduğunu söyledi ama tahlil yapmadı. Bu  nedenle 5 gün antibiyotik kullandık ve tekrar kontrole gittik. Bu sefer ameliyat  olabilir yazısı verildi.

Ameliyatın ardından doktor bize ‘bademciğin apseli  olduğunu, alırken patlayıp dağıldığını’ söyledi. Biz tabii o an durumun farkına  varamadık fakat 2 gün sonra ateş, kusma, mide bulantısı gibi şikayetlerle aynı  hastanenin aciline başvurduk.

Bize fitil yazıp eve göndermek istediler. Aynı  hastanedeki çocuk doktoruna başvurarak durumu anlattım ve kan tahlili yapılmasını  istedim. Kan tahlilinde Hüseyin’in CRP değeri 50’ye çıkmıştı.

Doktor hemen  hastaneye yatması gerektiğini söyledi. Bir tarafta ameliyatı yapan doktor  ihmalkarlık yapıp bizi gönderiyor, diğer taraftan çocuk doktoru hemen yatış  yapılmasına karar veriyor.”

Üç gün boyunca hastanede kaldıklarını anlatan Beyaz, bu süreçte  ameliyatı gerçekleştiren kulak burun boğaz hastalıkları uzmanının oğlunu kontrole  gelmediğini iddia etti.

Baba Beyaz, çocuğunun hastanede kalbinin durduğunu dile getirerek  “Ameliyathanede doktor kalp masajı yaparken hemşireye ‘çocuğun kan grubu ne’ diye  sordu. Hemşire de kan grubunun yazmadığını söyledi.

Aynı ameliyathanede 1 yıl  önce geniz eti ameliyatı olmuştuk. Sonrasında bademcik ameliyatı olduk, her iki  ameliyatta da oğlumun kan grubuna bakılmamış. Oğlumun kan grubu tahlili yapılmış  olsaydı hızlı bir şekilde müdahale edilip belki oğlum bugün bu halde  olmayacaktı.” diye konuştu.

“OĞLUMDAN KÜÇÜK BİR GÜLÜMSEME KALDI”

Beyaz, “Bundan sonra bize Gaziantep’i de verseler oğlumu eski haline  tekrar döndüremeyeceğiz. Oğlumdan bize geriye kalan kapı çaldığında küçük bir  gülümseme. Ne yazık ki eskiye dönük hiçbir şey göremiyoruz.” dedi.

Anne Kübra Beyaz da üç ay önce kızlarının dünyaya geldiğini  belirterek, üzüntüsünden sütünün kesildiğini söyledi. Kızını Bursa’daki ailesinin yanına gönderdiğini aktaran Beyaz, şöyle  devam etti:

“Şu an bu durumda hem oğlumuza hem kızımıza hasret kaldık. Kızım  anneannesinin yanında ben bütün gün oğlumla ilgileniyorum. Tamamen sağlıklı,  gülen oynayan bir çocuktu.

Daha sonra bu hale geldi. Gözleri görmüyor. Sese tepki  veriyor. Mimikleriyle tepki verdiğini anlayabiliyoruz. Yürüyen, oynayan çocuk  yatağa bağlı durumda.

Hayatım tamamen değişti ama evladım için hiç problem değil.  Ben, eşim, yakın çevrem hepimiz psikolojik destek alıyoruz. İlaçları kullanmasam  sabahlara kadar ağladığım oluyor.

Anne baba olarak hiç kolay şeyler yaşamıyoruz.  Bizi bu hale getirenlerin cezasını bulmasını, başka anne babaların canının  yanmamasını istiyorum.”

“GEREKLİ SUÇ DUYURUSUNU YAPTIK”

Ailenin avukatı Ayşe Öztekin ise yaşanan olayın çok üzücü olduğunu ve  herkesi derinden etkilediğini kaydetti.
Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusuna hazırlanırken  duygusal olarak çok zorlandığını ifade eden Öztekin, “Gerekli suç duyurusunu  yaptık.

Hukuki süreci başlatmış olabiliriz ama anne ve babanın acılarını  dindirmeyecek. Bademcik ameliyatı öncesinde gerekli bilgilendirme yapılsaydı aile  ameliyatın yapılmasını istemezdi.” değerlendirmesinde bulundu.

“MÜDAHALELER USULÜNE UYGUN ŞEKİLDE YAPILMIŞTIR”

Hüseyin Beyaz’ın ameliyat edildiği özel hastaneden yapılan yazılı  açıklamada ise hastanın yaşadığı olayın bilindiği aktarılarak, “Cerrahi işlem ve  taburcu olduktan bir hafta sonra yaşanan süreç, komplikasyon olarak  tanımladığımız bir süreç olup maalesef önlemez bir durumdur.

Oluşan  komplikasyonun sağaltımı ile ilgili gerekli tüm müdahaleler usulüne uygun şekilde  yapılmıştır.

Hastane yönetimi olarak yaşanan bu durumdan dolayı ailenin  üzüntüsünü en derinden hissettiğimizi belirtmek isteriz.” ifadelerine yer  verildi.

Kaynak: Milliyet