Bir daha evlenecek olsam bu şeyleri kesinlikle yapardım

0
28
Bir daha evlenecek olsam bu şeyleri kesinlikle yapardım

Aşk, evlilik, ilişkiler ve özveriyle ile ilgili düşündüğünüz her şeyin ıvır zıvır olduğunu fark ettiğinizde, yanlış gidenin ne olduğuna odaklanırsınız. Ve bir dahaki sefere neleri farklı yapacağınızı düşünmeye dair de oldukça zaman harcarsınız, tabii tekrar aşkı yakalama şansını elde derseniz.

 

Artık genç yaşta evlenmenin kötü bir fikir olduğuna inanıyorum. Elbette aksini kanıtlayacak ilişkiler yaşanıyordur ama yeterince büyümeden bu kadar ciddi bir karar almak oldukça tehlikeli. İnsanlar değişir ve gençken evlenen insanlar bambaşka yönde insanlar olarak gelişebilir. Üstelik, genç yaşlardaki, hormonlar tehlike işaretlerini görmenize de engeldir çünkü çoook aşıksınızdır.

 

Her neyse, tekrar evlenmeden önce daha yaşlı ve bilge olmanın dışında, yaşamayı planladığım diğer farklılıklar da var:

Daha uzun bir flört dönemi.

Kocam ve ben hiç flört etmedik. En yakın arkadaşlıktan direk nişanlılık dönemine geçtik ve 7 ay sonra da evlendik. Eskiden bunun romantik olduğunu düşünürdüm ama şimdi anlıyorum ki hayatımızın geri kalanını birlikte yaşamaya karar vermeden önce birbirimizi yeterince tanıyacak fırsatımız olmamış.

 

Daha sık ‘hayır’ demek.

Doğuştan insanları memnun etmeyi seven bir yapım var. Sıklıkla başkalarının duygularını incitmemek için kendim için önemli olan şeylerden ödün verebiliyorum. Ama artık bunu yapmama gerektiğini biliyorum.

 

Kendi duygularını sahiplenmesine izin vermek.

Elbette birlikte olduğum insanın benimle birlikte mutlu olmasını isterim ama onu mutlu etmek benim görevim değil. Aynı zamanda sinirli, stresli ya da mutsuz hissetmesi de benim suçum değil. Benim yapabileceğim tek şey, yanında ve istediği sürece yardımcı olmak.

İlgi alanları paylaşmak.

Eskiden zıt kutupların birbirini çektiğine inanırdım. Belki çekiyorlardır da. Ama birlikte olacağınız insanla ortak ilgi alanları da paylaşmanız da, aradaki bağı kuvvetlendirmek için, önemli.

 

Suçlu hissetmekten vazgeçmek.

Çamaşırlar hala kirliyse ne olmuş ya da akşam yemeği zamanında yetişmediyse? Bu ve benzeri örnekler başarısız olduğumu değil, yorulduğumu gösterir.

 

Küçük şeyleri görmezden gelmekten vazgeçmek.

Küçük şeyler zamanla büyür. Sizi rahatsız eden ya da kafanıza takılan şey ne kadar küçük olursa olsun, zamanında müdahale etmeniz gerekir.

 

Özerklik

Birlikte olsak da her zaman iki farklı insanız. Kendi düşüncelerimiz, fikirlerimiz ve görüşlerimiz var. Bir çift olmak için her konuda hem fikir olmamız gerekmiyor.

Çocuk yapmak için beklemek.

Bir gün daha fazla çocuk istiyorum. Eğer doğru insanla tanıştığımda zihinsel ve fiziksel sağlığım elverirse tabii. İki tane dünya güzeli kızım var ama bir dahaki sefere evlenir evlenmez hamile kalmaya niyetim yok.

 

Sadece aşk istemek.

Birlikte olduğum insandan özür ya da izin dilemek istemiyorum. Ondan sadece aşk istiyorum. Beni olduğum gibi kabul etmesini ve sevmesini bekliyorum.

 

http://hthayat.haberturk.com/evlilik/haber/1030762-ikinci-evliligimde-farkli-yapacagim-10-sey