Bir Çekin Elinizi Çocuklarınızın Üstünden

0
157
Bir Çekin Elinizi Çocuklarınızın Üstünden 2

Bir çekin elinizi çocuklarınızın üstünden artık, doğduğu andan itibaren açlığına, tokluğuna müdahale etmeyin bırakın artık. ‘Aç değilim’ demek ‘aç değilim’ demektir.

Bir çekin elinizi çocuklarınızın üstünden artık, bırakın kendi giyinsin, kendi soyunsun. Çocuğunuzu sırf kapıdan 5 dakika daha erken çıkmak için siz giydirmeyin.

Bir çekin elinizi çocuklarınızın üstünden artık, onun yerine siz kararlar almayın.

Bir çekin elinizi çocuklarınızın üstünden artık, yatmadan önce saatini kurmasını ve sabah alarm çaldığında uyanmasını öğretin. Onu siz uyandırmayın.

Bir çekin elinizi çocuklarınızın üstünden artık, bırakın kendi karnını doyursun. Yaşı-boyu ile orantılı olarak kullanacağı malzemeleri alabileceği yere bırakın. Acıkınca kendi sorumluluğunu alıp kendi sandivicini hazırlasın.

Bir çekin elinizi çocuklarınızın üstünden artık, çocuğunuz üstün zekalı olmaya bilir. Sırf siz dünyaya getirdiğiniz için,yer yüzünde en iyi lego yapan sadece sizin çocuğunuz değil, bütün dinozorların adını ezbere bilmesi üstün zekalı olduğunu göstermez, iki yaşından itibaren teknolojik aletleri kullanması da üstün zekalı olduğu anlamına gelmez.Günümüzde bütün çocuklar bunu yapabiliyor.

Bir çekin elinizi çocuklarınızın üstünden artık, o kurs senin bu özel ders benim diye kapı kapı dolaştırmayın. Yetenek doğuştan gelir,eğer doğasında bir yeteneği varsa bunu size zaten gösterirdi.

Bir çekin elinizi çocuklarınızın üstünden artık, her dünyaya gelen çocuk,her özel okula giden, çok iyi piyano çalacak,ana dili gibi seviyesinde iki yabancı dil konuşacak, çok iyi resim yapabilecek diye bir kural yok,bunun için çocuğunuzu zorlamayın.

Bir çekin elinizi çocuklarınızın üstünden artık, çocuğunuzun zekası, gelişimsel özellikleri, tipi,huyu ortalama bir hesapla siz ve eşiniz oranında,zeka doğuştan belirlidir, fakat çevresel etmenlerle şekillenir, her doğan çocukta çevresel etmenleri istediğiniz gibi yapmanız istediğiniz sonucu alacağınız anlamına gelmez.Bazen olanı kabul etmek gerekir.

Bir çekin elinizi çocuklarınızın üstünden artık, sınıfın en başarılısı, en hızlı okuyanı, en az yanlış yapanı sizin çocuğunuz olmayabilir.

Bir çekin elinizi çocuklarınızın üstünden artık, kendi başarı hırsınızı çocuğunuza empoze etmeyin.

Bir çekin elinizi çocuklarınızın üstünden artık, bırakın çocukluğunu yaşasın.

Bir çekin elinizi çocuklarınızın üstünden artık, sadece onun annesini olmanın keyfine varın. Eleştirmeyin, yargılamayın. Çocuğunuz sadece sizin için tek özel ve biricik ona sarılıp bunun keyfine varın.

Bahar Sarıkaya

Sınıf öğretmeni