Benim İçin Değişmeni İstiyorum

-“Benim için değişmeni istiyorum!”

-“Peki ama neden?” İşte birçok ilişkiyi kaosa götüren, yavaş yavaş zehirleyen bir iletişim kalıbı.

Evet doğada değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. Buna kesinlikle katılıyorum. İlişki içinde kadın da değişir erkek de değişir, bu değişime engel olunamaz.

Sevdiğiniz kişide hoşunuza gitmeyen özellikler, eleştirileriniz de olabilir. Ama ondan sadece sizin için sizi kaybetmemek için değişmesini istemek ilişkiyi zehirleyen bir tutumdur. Neden mi? Anlatayım…

Her birey ilişkisinde olduğu gibi sevildiğini ve kabul edildiğini hissetmek ister, hatalarıyla zaaflarıyla bütün insani yönleriyle kabul edilmeyi bekler.

Aşık olmak karşımızdakinin ufak kusurlarını görmemizi engelleyen bir durumdur ve aynı duyguyla aynalanmak isteriz. “Hayatım daha fit olmanı ve spor yapmanı istiyorum, böyle daha sağlıklı olacaksın” cümlesi kimseye iyi hissettirmez.

İlişkinizin daha sorunsuz yürümesi için sürekli partnerinizin değişmesini talep etmek aynı zamanda ona değersiz hissettirecektir. Çünkü bunun alt mesajı benim istediğim gibi birisi olmaya çalışmazsan beni kaybedebilirsin demektir ki bu kendinizi ondan daha değerli bir konuma yerleştirmektir.

Yani aslında ondan daha değerli olan sizi elinde tutabilmesi için çabalaması ve değersiz varlığını sizin istediğiniz şekle sokması gerekmektedir.

Bir diğer nokta bunun asla bitmeyecek bir iletişim kalıbı ve çaba olması demektir. Çünkü partnerlerden biri diğerine bu şekilde hükmetmeye başladığı zaman bu değişim talebi hiç bitmez, çünkü bu kalıp yerleşmiştir bir kere.

Değişimi isteme, değişerek karşı tarafı mutlu etme çabası arasındaki salınım sizin ilişkinizin doğası oluvermiştir. Bu noktadan sonra ne kadar değişirseniz değişin karşı tarafı mutlu etme şansınız kalmamıştır. Bu ilişkide karşılıklı bir mutsuzluk üretilmesine neden olacaktır.

Peki hiç mi eleştiri yapmayacağız veya eşimizi/sevgilimizi mutlu etmek için hiç mi değişmeyeceğiz soruları elbette aklınıza geliyordur. Elbette ki eleştiri de yapacağız, birbirimizin eleştirilerine kulak da vereceğiz veya sırf sevgilimiz öyle seviyor diye mesela saç şeklimizi değiştireceğiz.

Burada önemli olan değişimi kendi hızına ve doğasına bırakmaktır. Birlikte deneyimlemek, birlikte öğrenmek, birlikte değişmektir.

İnsanı en iyi tanıyan eşidir, en doğru yönlendirmeleri yapan da elbette o olacaktır ama bu değişimin olması için öneri ve eleştirilerin özümsenip içselleştirilmesi ve değişimin bireyin içinde başlaması önemlidir yoksa davranışlarını, görüntüsünü, alışkanlıklarını sadece partnerini mutlu edecek şekilde değiştirmeye çalışmak bir tiyatro müsameresini andıracaktır.

İlişki içinde zamanla sevdiğimiz kişiyi derinlemesine tanır, onu mutlu etmek için bazı değişimler gerçekleştirmeyi zaten isteriz, önemli olan bu zamanı kendimize, karşımızdakine ve ilişkimize tanımak onu her zaman bu değişimin her aşamasında olduğu gibi kabul edebilmektir.

EN ÇOK İZLENENLER

Ödev ve ders çalışmanın sorumluluğu çocuğa aittir!

Ödev ve ders çalışmanın sorumluluğu çocuğa aittir! Pedagog Gözde Erdoğan'dan çocuklara ödev yapma ve ders çalışma alışkanlığı kazandırmaya dair önemli tavsiyeler... Daha fazla kişinin faydalanması için...

Erkeğin beynini nasıl yönetirsiniz?

Kadınlar erkeğin beynini nasıl anlar? Kadınların 9 Hatası ! Sosyolog, Pozitif Psk. Danışmanı, Erdem Taşkınsu,  kadın beyninin erkek beynine gönderdiği hatalı gibi görünen sinyalleri anlatıyor... Erdem...
video

Öfke kontrolü nasıl sağlanabilir?

Öfke kontrolü nasıl sağlanabilir? İşinize yarayacak faydalı teknikler için mutlaka izleyin.

Çocuklar laftan anlar mı?

Çocuklar laftan anlar mı? Çocuklarla doğru iletişim kurmanın yolları... Sağlıklı iletişim üzerine Prof. Dr. Üstün Dökmen'den ebeveynlere önemli tavsiyeler... İzledikten sonra diğer ebeveynlerin de faydalanmaları için arkadaşlarınızla...

Çocuğunuzun ruhu konuşabilseydi…

Çocuğunuzun ruhu konuşabilseydi... Videoyu izledikten sonra daha fazla kişinin faydalanması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. İyi seyirler... Öfke kontrolsüzlüğü yaşayan her çocuğun ardında öfkesini kontrolde zorlanan bir ebeveyne rastlıyorum....

Çocukların boylarının uzaması için tavsiyeler…

'Çocuğumun boyunu nasıl uzatabilirim?' diyorsanız bu videoları mutlaka izleyin... Video-1 : Dr. Hayri Gözlüklügiller'den çocuklarınızın boylarını doğal yollarla uzatacak tavsiyeler... Daha fazla kişinin faydalanması için arkadaşlarınızla...
video

2 yıl boyunca çocuğumla uyumam gerektiğini bilmiyordum

2 yıl boyunca çocuğumla uyumam gerektiğini bilmiyordum. Şimdi onarmam mümkün mü? Pedagog Adem Güneş

Çocukları gerçek hayata hazırlayan 5 öneri…

Minik bir melek olarak dünyaya gelen çocuklarınız artık yavaş yavaş büyümeye başlıyor; okula gidiyor, arkadaşlar ediniyor ve özgürlüğünü ilan etmeye başlıyor. Bir Çin atasözü der...

Arkadaşınıza gönderin!