Benim İçin Değişmeni İstiyorum

-“Benim için değişmeni istiyorum!”

-“Peki ama neden?” İşte birçok ilişkiyi kaosa götüren, yavaş yavaş zehirleyen bir iletişim kalıbı.

Evet doğada değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. Buna kesinlikle katılıyorum. İlişki içinde kadın da değişir erkek de değişir, bu değişime engel olunamaz.

Sevdiğiniz kişide hoşunuza gitmeyen özellikler, eleştirileriniz de olabilir. Ama ondan sadece sizin için sizi kaybetmemek için değişmesini istemek ilişkiyi zehirleyen bir tutumdur. Neden mi? Anlatayım…

Her birey ilişkisinde olduğu gibi sevildiğini ve kabul edildiğini hissetmek ister, hatalarıyla zaaflarıyla bütün insani yönleriyle kabul edilmeyi bekler.

Aşık olmak karşımızdakinin ufak kusurlarını görmemizi engelleyen bir durumdur ve aynı duyguyla aynalanmak isteriz. “Hayatım daha fit olmanı ve spor yapmanı istiyorum, böyle daha sağlıklı olacaksın” cümlesi kimseye iyi hissettirmez.

İlişkinizin daha sorunsuz yürümesi için sürekli partnerinizin değişmesini talep etmek aynı zamanda ona değersiz hissettirecektir. Çünkü bunun alt mesajı benim istediğim gibi birisi olmaya çalışmazsan beni kaybedebilirsin demektir ki bu kendinizi ondan daha değerli bir konuma yerleştirmektir.

Yani aslında ondan daha değerli olan sizi elinde tutabilmesi için çabalaması ve değersiz varlığını sizin istediğiniz şekle sokması gerekmektedir.

Bir diğer nokta bunun asla bitmeyecek bir iletişim kalıbı ve çaba olması demektir. Çünkü partnerlerden biri diğerine bu şekilde hükmetmeye başladığı zaman bu değişim talebi hiç bitmez, çünkü bu kalıp yerleşmiştir bir kere.

Değişimi isteme, değişerek karşı tarafı mutlu etme çabası arasındaki salınım sizin ilişkinizin doğası oluvermiştir. Bu noktadan sonra ne kadar değişirseniz değişin karşı tarafı mutlu etme şansınız kalmamıştır. Bu ilişkide karşılıklı bir mutsuzluk üretilmesine neden olacaktır.

Peki hiç mi eleştiri yapmayacağız veya eşimizi/sevgilimizi mutlu etmek için hiç mi değişmeyeceğiz soruları elbette aklınıza geliyordur. Elbette ki eleştiri de yapacağız, birbirimizin eleştirilerine kulak da vereceğiz veya sırf sevgilimiz öyle seviyor diye mesela saç şeklimizi değiştireceğiz.

Burada önemli olan değişimi kendi hızına ve doğasına bırakmaktır. Birlikte deneyimlemek, birlikte öğrenmek, birlikte değişmektir.

İnsanı en iyi tanıyan eşidir, en doğru yönlendirmeleri yapan da elbette o olacaktır ama bu değişimin olması için öneri ve eleştirilerin özümsenip içselleştirilmesi ve değişimin bireyin içinde başlaması önemlidir yoksa davranışlarını, görüntüsünü, alışkanlıklarını sadece partnerini mutlu edecek şekilde değiştirmeye çalışmak bir tiyatro müsameresini andıracaktır.

İlişki içinde zamanla sevdiğimiz kişiyi derinlemesine tanır, onu mutlu etmek için bazı değişimler gerçekleştirmeyi zaten isteriz, önemli olan bu zamanı kendimize, karşımızdakine ve ilişkimize tanımak onu her zaman bu değişimin her aşamasında olduğu gibi kabul edebilmektir.

EN ÇOK İZLENENLER

Erkeğin beynini nasıl yönetirsiniz?

Kadınlar erkeğin beynini nasıl anlar? Kadınların 9 Hatası ! Sosyolog, Pozitif Psk. Danışmanı, Erdem Taşkınsu,  kadın beyninin erkek beynine gönderdiği hatalı gibi görünen sinyalleri anlatıyor... Erdem...
video

“Çocuğum oyuncak yerine tencere, tava, kaşık vs. ile oynuyor”

Uzm. Psk. Ramazan Şimşek çekmeceleri karıştıran, ev eşyalarıyla oynayan çocuklar hakkında bilgi veriyor.

Geçmişteki kırgınlıkları gidermenin 5 yolu!

Geçmişteki kırgınlıkları gidermenin 5 yolu!
video

Öfke kontrolü nasıl sağlanabilir?

Öfke kontrolü nasıl sağlanabilir? İşinize yarayacak faydalı teknikler için mutlaka izleyin.

Eşinize ve çocuğunuza bunları yapmayın!

Çocuklarımıza ve eşimize nasıl mesajlar veriyoruz? Birbirimizi değerli mi hissettiriyoruz yoksa değersiz mi? Olumlu olana mı olumsuz olana mı odaklanıyoruz? İletişimimiz sağlıklı mı? -Nurdoğan Arkış
video

Öfkeli Annelere tavsiyeler!

Öfkeli annelere tavsiyeler... Anneler için öfke kontrolü... Uzman Pedagog Adem Güneş'ten öfke kontrolünde zorlanan anneler için tavsiyeler. Daha fazla kişiye ulaşması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz... Dinledikten sonra aşağıdan diğer...
video

Ayrılık sonrası nasıl toparlanırım?

Ayrılık sonrası nasıl toparlanırım? Çivi çiviyi söker mi? Ayrılık acısı geçer mi? Serhat Yabancı Evlilik ve Aile Danışmanı  

Dikkat! Bu sözler boşanmaya neden oluyor!

Boşanmaya neden olan sözler... -Canten Kaya

Arkadaşınıza gönderin!