Bebekler havuza mı denize mi girmeli?

Tatil planları yapıyor ve ailecek güzel bir tatilin keyfini çıkarmak istiyorsanız, tatilinizin kabusa dönmemesi için dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlar vardır.

Peki bebekler kaç aylık iken havuza ya da denize sokulabilir? Bebekleri havuza sokmadan önce nelere dikkat edilmeli?

Bebeklerin havuza girmesinde sakınca var mı? İşte bebekli ailelerde yaz tatilinde dikkat edilmesi gerekenler…

Kavurucu sıcakların hakim olduğu şu günlerde keyifli bir yaz tatili için deniz hayali kuran çiftlerin bebekleri ya da küçük yaşta çocukları varsa dikkat etmeleri gereken bazı noktalar vardır.

Tatil planı yapan ailelerin kafalarını karıştıran konulardan birisi de bebeklerini denize yada havuza sokmanın herhangi bir zararı olup olmadığıdır.

Bebeğin hangi ayda olduğu ve  herhangi bir rahatsızlığı olup olmadığı ise dikkat edilmesi gereken şeylerin en başında gelir.

Peki bebekler havuz/deniz suyundan mikrop kapar mı? Bebekler kaç aylık iken suya sokulabilir? Bebeklerle ilgili yaz tatiline yönelik merak edilen sorular…

BEBEKLER DENİZE YA DA HAVUZA GİREBİLİR Mİ?

bebekler denize girebilir mi?

Bebeklerin havuza ya da denize girebilmesi için ilk önce doktorun onayı gerekir. Herhangi bir sağlık sorunu tespit edilmediyse havuza ya da denize girmekte bir sakınca yoktur.

Ancak bebeklerin denize girebilmesi için bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Öncelikle bebeğin başını tam anlamıyla dik tutabilmesi gerekir ve bu hareketi yapabilmeleri için en az 2 aylık olmalıdır.

Uzun süreli dik tutuş için 3-5 ay arası beklenebilir. Bebeğin hastalıklara karşı korunması için öncelikle aşıları tamamlanmalıdır. Özellikle de ilk altı ay bebekler için çok önemlidir. Çünkü bu dönemde bağışıklık sistemi tam olarak gelişmediğinden dolayı enfeksiyonlara açık hale gelir.

Bebekler ne zaman havuza girebilir?

İlk altı ay içerisinde olunması gereken aşılar ise şu şekilde sıralanabilir: BCG (verem), beşli karma aşıları (difteri, boğmaca, tetanoz, çocuk felci ve HIB ) üç doz, pnömokok aşıları üç doz, hepatit B aşıları üç doz ve rotavirus aşıları iki ya da üç doz yapılması gerekir. Aşısı tamamlanan bebeklerin denize girmesinde bir sakınca yoktur.

Gidilecek olan tatil mekanında havuz ya da denizden birini tercih etmeniz gerekiyorsa bunu temiz bir denizden yana kullanmalısınız. Havuzda denize göre klorlama ve sterilizasyon işlemi uygulanmaktadır.

Bu işlemler arasında herhangi bir yanlışlık söz konusu olduğunda bebekte dış kulak yolu enfeksiyonu, mide-bağırsak enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu gelişebilir.

Tüm bunların haricinde bebeğin havuz suyu yutmaması gerekir. Ayrıca bebekte klorla egzama gibi cilt hassasiyeti oluşmaması için havuz çok daha risklidir.

EN ÇOK İZLENENLER

video

Çocuklara tuvalet eğitimi ne zaman ve nasıl verilmeli?

Çocuklarda tuvalet eğitimi püf noktaları neler? Tuvalet eğitimine ne zaman başlanır? Video-1: Kolay ve eğlenceli yöntemlerle çocuklarda tuvalet eğitimi... Ve daha birçok sorunun cevabını bulabileceğiniz, Demet Tuncer ve...

Alişan Kapaklıkaya’dan anne-baba ve eşlere çok önemli mesajlar!

Alişan Kapaklıkaya’nın vefat eden kızı için yazdığı mektup herkesi ağlattı!

Erkeğin beynini nasıl yönetirsiniz?

Kadınlar erkeğin beynini nasıl anlar? Kadınların 9 Hatası ! Sosyolog, Pozitif Psk. Danışmanı, Erdem Taşkınsu,  kadın beyninin erkek beynine gönderdiği hatalı gibi görünen sinyalleri anlatıyor... Erdem...
video

Çocuklara ders çalışma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocuklara ders çalışma alışkanlığı nasıl kazandırılır? -Uzm. Psikolog Ramazan Şimşek

Evlilikte eşlerin yaptığı yanlışlar nelerdir?

Evlilikte eşlerin yaptığı yanlışlar nelerdir? -Psikolog Dr. Zafer Akıncı  
video

Çocukları, ders çalışmaları için nasıl teşvik etmeliyiz?

Çocukları, ders çalışmaları için nasıl teşvik etmeliyiz? Psk. Dr. Zafer Akıncı    

Çocuklara kazandırılacak en iyi 10 davranış!

Yazar ve İletişim uzmanı Canten Kaya çocuklara kazandırılması gereken en iyi 10 davranışı anlatıyor... 1. Bölüm 2. Bölüm Canten Kaya

Eşiniz ailesinin yanında farklı davranıyorsa…

Eşiniz ailesinin yanında farklı davranıyorsa nasıl davranmalı? -Zafer Akıncı  

Arkadaşınıza gönderin!