Baloda elbiseye verecekleri paraları hasta bir çocuğa verdiler

Bulgaristan’ın Madan kasabasının Otets Paisiy okulu mezun öğrencileri pahalı elbise yerine tişört giyerek mezuniyet törenine gittiler.

Pahalı ve lüks elbise için verecekleri paraları tasarruf eden ve paraları kendi aralarında toplayan mezun öğrenciler, hasta olan genç bir çocuğa vererek tedavisi için yardımcı oldular.

Mezun öğrenciler ilk önce toplayacakları yardım paralarını kimsesizler yurduna vermeği düşünmüş; fakat daha sonra acil tedavi ihtiyacı olan Madan’dan bir çocuğa vermeyi kararlaştırmışlar.

İhtiyaç sahibi hasta çocuk daha önce ameliyat olduğu; fakat hastalığın nüksetmesi sonucu yeniden pahalı olan tıbbi müdaheleye ihtiyaç duyduğu belirtildi.

Madan kasabası Otets Paisiy okulu mezunları pahalı elbise için verecekleri paraları toplayarak, yaklaşık 2 bin levayı hasta olan çocuğun tedavisi için teslim ettiler.

Mezun olan öğrencilerden Selvie Sadıkova, arkadaşlarıyla hep birlikte böyle bir karar aldılarını ve mezuniyetlerini kutlamanın en güzel şekli olabileceğini düşündüklerini söyledi.

Selvie Sadıkova, “Ne de olsa bu bizim olgunluğa erdiğimiz ve olgun insan olduğumuz bir dönem.

Bu davranışımızla hem kendimize, hem ebeveynlerimize aklıselim olduğumuzu ve değerlerimizi bildiğimizi göstermek istiyoruz” dedi.

Selvie Sadıkova, lüks elbise ve şöhretin bu dünyada insana yardımcı olamayacağını, asıl faydalı olanın iyilik ve ebeveynlerinden miras edindikleri insanlığın olduğunu vurguluyor.

Mezun olan başka bir öğrenci Vesiha Karasulieva, sadece bir kaç saat giyilecek elbiseye çok para vermeye değmediğini söyledi.

Vesiha Karasulieva, “Belkide etrafımızda yaşamaları için desteğe muhtaç insanların olması etkili oldu.

Belki size hayret verir; ama bu fikre karşı çıkan hiç bir arkadaşımız olmadı. Bizler iki sınıfta, farklı karakterde, toplam 38 öğrenciyiz; ama hiç biri karşı çıkmadı.

Mezunların İngilizce ve sınıf öğretmeni olan Bistra Çolakova actualno.com’a yaptığı açıklamada öğrencileriyle gurur duyduğunu söyledi.

Bistra Çolakova, “Bu sınıfı birlikte kılan önemli unusurlardan biri büyük kalpli olmaları ve aldıkları eğitimden kaynaklanan değerlerdir” dedi.

Öğrencilerinden ayrılacak olan İngilizce öğretmeninin gözlerinden yaş akmaya başlıyor. Umudu ise bu ayrığılığın uzun olmaması.

Bistra Çolakova, tişörtlerin kasıtlı olarak siyah veya beyaz renkte olduklarını belirtti.

Bistra Çolakova, “Tişörtler her kötülükten sonra iyiliğin geldiği ve bu yüzden beyaz olan tüşörtler daha fazladır” dedi.

—————-

EN ÇOK İZLENENLER

Çocuklar laftan anlar mı?

Çocuklar laftan anlar mı? Çocuklarla doğru iletişim kurmanın yolları... Sağlıklı iletişim üzerine Prof. Dr. Üstün Dökmen'den ebeveynlere önemli tavsiyeler... İzledikten sonra diğer ebeveynlerin de faydalanmaları için arkadaşlarınızla...

Azap Osman çocuğunu neden bir tüfeğe değişmişti?

25 Aralık Gaziantep'in düşman işgalinden kurtuluş günüdür. Şimdi birilerine herhangi bir gün gibi gelebilir ama bu öyküyü dinlediğinize herhangi bir gün olmadığını anlayacaksınız. Dilerseniz tamamını videonun...
video

Çocukların sorumluluk bilinci nasıl geliştirilir? – Doğan Cüceloğlu

Anne - babalar çocuklarına sorumluluk duygusunu  nasıl kazandırabilir? -Doğan Cüceloğlu
video

Öfkeli Annelere tavsiyeler!

Öfkeli annelere tavsiyeler... Anneler için öfke kontrolü... Uzman Pedagog Adem Güneş'ten öfke kontrolünde zorlanan anneler için tavsiyeler. Daha fazla kişiye ulaşması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz... Dinledikten sonra aşağıdan diğer...
video

Öfke kontrolü nasıl sağlanabilir?

Öfke kontrolü nasıl sağlanabilir? İşinize yarayacak faydalı teknikler için mutlaka izleyin.

Çocuğunuzun ruhu konuşabilseydi…

Çocuğunuzun ruhu konuşabilseydi... Videoyu izledikten sonra daha fazla kişinin faydalanması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. İyi seyirler... Öfke kontrolsüzlüğü yaşayan her çocuğun ardında öfkesini kontrolde zorlanan bir ebeveyne rastlıyorum....

Eşiniz ailesinin yanında farklı davranıyorsa…

Eşiniz ailesinin yanında farklı davranıyorsa nasıl davranmalı? -Zafer Akıncı  

Çocuklarınızın canlarının sıkılmasına fırsat verin…

Can sıkıntısının faydaları... Çocuklarınızın canlarının sıkılmasına fırsat verin... Kişisel Gelişim Uzmanı Mümin Sekman'dan can sıkıntısı üzerine tespitler... Videoyu izledikten sonra daha fazla kişinin faydalanması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. İyi...

Arkadaşınıza gönderin!