Bakan Selçuk: Matematik, 11’inci sınıfta da zorunlu

0
698
Bakan Selçuk: Matematik, 11'inci sınıfta da zorunlu 2

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Yeni Ortaöğretim Tasarımı ile matematik dersinin zorunlu olmaktan çıktığı algısının doğru olmadığını söyledi.

Selçuk, “Liselerde 9 ve 10’uncu sınıflarda matematik dersi zorunludur, mevcut durumda, 11 ve 12’de seçmelidir. Yeni durumda 9, 10 ve 11’de matematik zorunlu, 12’de seçmelidir” dedi.

Bakan Selçuk, beden eğitimi, resim ve müzik derslerinin öğretmenlerine duyulan ihtiyacın azalacağı yönündeki endişelerin de yersiz olduğunu, aksine ‘Hayal-Etkinlik-Yaşam’ (HEY) etkinlikleri ile öğretmen ihtiyacının artacağını kaydetti.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Yeni Ortaöğretim Tasarımı ile ilgili Demirören Haber Ajansı (DHA) Ankara Temsilcisi Tuba Atav’a açıklamalarda bulundu. Selçuk, Yeni Ortaöğretim Tasarımı ile ilgili çalışmalara bakan olmadan önce başladığını söyledi.

Selçuk, “‘Bakan olurum’ diye bir hayalim yoktu ama bu konular bizim çalışma alanlarımız içerisindeydi ve Türkiye için bir genel eğitim modeli üstünde birkaç sene çalışma fırsatımız olmuştu arkadaşlarla” diye konuştu.

Ortaöğretim Tasarımı’nın, 2023 Eğitim Vizyonu’nun parçası olduğunu işaret eden Bakan Selçuk, yeni modelin önemli bileşenlerini; öğretmen eğitimi, okul profili değerlendirme çalışması, her öğrencinin yeteneğini ve yönelimini belirleyen ‘e-portfolyo’ olarak açıkladı.

‘ANA FAKTÖR ÖĞRETMEN EĞİTİMİ’

Modelin omurgasında yer alan ana faktörün, öğretmen eğitimi olduğunu kaydeden Bakan Selçuk, hizmet içi eğitimler, sertifika çalışmaları, üniversitelerin iş birliğiyle verilecek yan alan sertifika eğitimi, ulusal ya da uluslararası kuruluşlardan alınan belgeler ile öğretmenlerin yeni modele hazırlanacağını söyledi.

Selçuk, “‘E-portfolyo’ dediğimiz bir öğrenci dosyası, e-rehberlik ile öğrencinin rehberlik hizmetlerinde ortaya çıkan bazı özelliklerinin dosyalanması.

Türkiye’nin neresine giderse gitsin o öğrenci hakkındaki ilgisine, yeteneğine, merakına ilişkin kişiliğine ilişkin bilimsel test sonuçlarının orada bulunuyor olması ve yetkililer tarafından görülüyor olması önemli.

Peki bu niye önemli? Çünkü çocuğu tanırsak yönlendirmek kolaylaşır” dedi.