Baba liman gibidir… – Pedagog Adem Güneş

Çocuğun anneden alacağı duygusal besinle, babadan alacağı duygusal besin çok farklıdır…

Maalesef günümüz babaları da ağız birliği etmişcesine, “Az görsem de çocuklarımı, yeterince ilgileniyorum, tıpkı iki arkadaş gibiyiz.” sözünün arkasına sığınıp babalık görevinden kaçmaya çalışıyor.

Hangi babayla oturup sohbet etsem, “Ah hocam hiç sormayın, öyle yoğun, öyle yoğun geçiyor ki günler! Çocuklar yattıktan sonra eve geliyor, sabah onlar uyanmadan evden çıkıyorum!” diye iç çekiyor.

Belki gündelik hayatın telaşı babaları, annelerden ve çocuklardan ayırdı, diyeceğim; ama bunu söyleyemiyorum.

Dünkü babaların da yaşama telaşı vardı; ama vakit aralarında, cami avlusunda dahi anlatacak kıssaları bulunuyordu çocuklarına.

Babanın varlığı, çocuk için sekine kaynağıdır.

Onunla geçirilen zamanlar huzur ve güven atmosferinin soluklandığı anlardır.

“Ben çok meşgul olsam da çocuğumu ihmal etmemek için elimden geleni yapıyorum.” diyemez ve düşünemezsiniz.

Neden diyemezsiniz?

Düşünün ki doktor, yoğun bakımda, oksijen çadırındaki bir hastanın oksijenini kesse ve “Kusura bakma seninle çok ilgilenemiyorum, görüyorsun çok yoğunum.

Ama hiç merak etme arada bir gelir, oksijenini yeniden bağlar, seninle bol bol sohbet ederiz.” dese, hasta ne cevap verir?

Hastanın ihtiyacı, doktorun yoğunluğuna göre oksijen almak değil, her an oksijen teneffüs edebilmektir.

Çocuk için de durum bundan farklı değildir.

Baba çocuğunun yanında bulunduğu dakikalarda, hiçbir şey yapmasa da hastanın oksijen soluduğu gibi, çocuk da güven ve huzur solur.

Çünkü babalar, çocuklarına huzur hissi verecek kabiliyette yaratılmıştır.

Aynı zamanda baba; güç, sekine, huzur demektir.

Örneğin babasız yetişen erkek çocuklarda, genellikle aynı davranış bozuklukları gözlenir.

Baba ilgisinden ve sevgisinden mahrum büyüyen erkek çocuklar bir çizgi üzerinde yaşamakta, dirayetli olmakta ve aldıkları kararları hayata geçirmekte zorluk çeker.

Erkek çocuklarında baba yokluğunun ortaya çıkardığı en temel problem, kararsızlık, kuralsızlık ve iradesizliktir.

Erkek çocuk, babasına bakarak, “Bir erkek nasıl oluru öğrenir. Eğer evin içinde örnek bir baba modeli yoksa çocuk babalığın nasıl yapılacağını öğrenemeyeceği gibi, “Bir ev nasıl idare edilir? Evin içindeki bir hanımefendiye nasıl davranılır?” sorularının da cevabını bilemez.

Çocuğun model alacağı en önemli kişinin (baba ya da babanın rol modelini üstlenen bir dayı, amca, dede vb.), çocuğun gelişim döneminde yanında bulunmaması çok talihsiz bir durumdur.

Sadece erkek çocukları için değil, kız çocuğu için de babanın varlığı oldukça önemlidir.

Kız çocuğu babadan güven alır. Sığınma duygusu beslenir. Babasının güç ve kuvveti kız çocuğuna huzur verir.

Gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim ki babasının varlığını hayatında yeterince hissedememiş kızlar, hayatlarının geri kalan kısmında hep sığınacak bir liman arar, kendinden güçlü ve büyük kişilerin yanında bulunmaya gayret eder.

Hatta evleneceği kişinin de kendinden yaşça çok büyük olmasını ister.

Eğer böyle biriyle evlendiyse de kendini huzurlu hisseder.

Bir kız çocuğunun babadan alacağı hisler, çok özeldir. Onlar kendi zayıf yanlarının en büyük destekçisi olarak babayı görürler.

Örneğin bir kız çocuk, babasının saçını okşaması, kucağına yatırması, saçlarını taraması vb. sırasında hissettiği pozitif enerjiyi, başka yerden alamaz.

Baba yokluğuyla büyüyen kız çocuklarında görülen en yaygın davranış bozukluğu, “sığınma ihtiyacındaki doyumsuzluk ve/veya iç dünyadaki huzursuzluk, hırçınlıktır.

Çocukluk yıllarında babadan alınması gereken bu duyguların da ileride telafi edilmesiyse neredeyse imkânsızdır.

Baba günlük işlerin telaşıyla eve geç geliyor ve erken gidiyorsa, çocuklarının yanında bulunacağı zamanı çok hesap edemiyorsa, hayatın ilerleyen yıllarında parayla satın alınamayacak birçok şeyi ihmal ettiğini bilmelidir.

Bir ayrıntıyı da işaret etmekte fayda var:

Baba, evde olduğu halde çocuklarıyla yeterince ilgilenmiyor, eşine “hanımefendi” statüsünü vermiyor, evdekilerin onurlarını kırıp gururlarını zedeliyorsa, böyle bir ortamda yetişen çocuklar da onur kırıcı ve saldırgan olur.

İşin en acı yanıysa ileride bu saldırganlığın anne ve babaya dönecek olmasıdır.

Pedagog Adem Güneş

EN ÇOK İZLENENLER

video

Gelin-Kayınvalide arasında küskünlük varsa ne yapmalı?

Gelin-Kayınvalide arasında küskünlük varsa ne yapmalı? -Psk. Dr. Zafer Akıncı  
video

Her istediği yapılan çocuklar…

Her istediği yapılan çocuklar... Çocukların her istediğini yapmak nasıl sonuçlar doğurmaktadır? Çocukların hangi istekleri yerine getirilmelidir? - Psk. Dnş. Murat İdin

Çocuklarınızı dövmeyin…

Çocuklarınızı dövmeyin... Halkla ilişkiler mesleğinin efsane ismi Betül Mardin'in hayat hikayesinden bir kesit... Konuşmanın tamamını aşağıdan ikinci videodan izleyebilirsiniz... Daha fazla kişinin faydalanması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. İyi seyirler... Çocuklarınızı...
video

Elektrikli süpürgeyle oyun mu oynanırmış?

Doç. Dr. Saniye Bencik Kangal, çocuklar için çevredeki her şeyin yer ve zaman fark etmeksizin oyun olabileceğini, aynı zamanda verdiği örneklerle oyunun yetişkinler için...

Çocuklar hangi anıları hatırlıyorlar?

Çocuklarınıza pahalı oyuncaklar alamadığınız için üzülüp, çocuğunuzun bu sebeple mutsuz olduğunu düşünmeyin sakın! Pahalı oyuncaklar alıyorsanız da, onlara mutlu bir an yaşattığınızı düşünmeyin! Mutluluğun maddiyatla hiçbir...

Sosyal medya fenomenleri çocuklarımızı zehirliyor mu?

Sosyal medya fenomenleri, Youtube üzerinden üzerinden paylaştıkları videolar ile denetimsiz bir şekilde özellikle çocuklarımıza, gençlerimize ulaşarak onları zehirliyorlar mı? Aileler çocuklarına vermek istedikleri ahlak ve...

Çocuklara ders çalışmayı sevdirme teknikleri…

Çocuklara ders çalışmayı sevdirme teknikleri... Psk. Dr. Zafer Akıncı      

“Çocuklarınıza bu soruyu her gün mutlaka sorun”

'Sıradışı sınıf öğretmeni' olarak tanınan Ahmet Naç, çocukları mutlu etmenin, bir birey olmalarını sağlamanın, araştıran, sorgulayan çocuklar yapmanın tek bir soru ile mümkün olduğunu...

Arkadaşınıza gönderin!