Annelik üzerine…

Bazı çocuk eğitimi üzerine yazılmış kitapların anneleri çok üzdüğünü ve kendilerini yetersiz görmelerine sebep olduklarını düşünüyorum.

Bu alanda yazılmış çoğu kitap mükemmel anne profili çiziyor.

Evde 3-4 küçük çocuğunu büyütürken bazen bütün sabrı tükenen ve ara sıra sesini yükselten anneler, bu kitapları veya yazıları okuyunca kendilerinin kötü bir anne olduğu hissine kapılıyorlar.

Sosyal medya zaten büyük bir masal dünyası.

Herkes mükemmel bir eş, herkes sabırlı bir anne.

O seminerden, bu konferansa koşarken, gün içinde bir kaç saat çocuklarıyla beraber olan ve onlarla güzel zamanlar geçiren yazarlar, sonra masa başına geçip anne babalık hakkında kitaplar yazıyor, büyük büyük laflar ediyorlar.

Bu kitapları okuyan ama uygulama noktasında yetersiz kalan ve kendisini kötü anne olarak gören anneler için gerçekten üzülüyorum.

Oysa her insanın karakteri, dayanma gücü aynı değil.

Bir şişe yağı halıya döken çocuğa, her anne, gülerek, masal anlatarak karşılık veremiyor maalesef.

Dayak, hakaret, aşağılama elbette kabul edilemez (canım annemden terlik yemişliğim de vardır) fakat 24 saatini evlatlarıyla apartman dairesinde geçiren, yardımcısı olmayan, pek çok işe yetişmeye çalışan, belki maddi sıkıntı çeken annelere sakın kızma, sakın bağırıp çağırma, hatta ceza bile verme demek, onlara biraz haksızlık olmuyor mu?

İlk çocuklarımdaki sabrımla, 5. çocuğumdaki aynı değil mesela.

Şimdi çok daha rahat ve sakinim.

Sabır her zaman kitaplardan öğrenilmiyor.

Öğrenmek için biraz zaman, biraz tecrübe de gerekiyor.

Temel bazı konularda çocuk eğitimi konusundaki kitaplar gerekli olabilir.

Fakat her çocuğun ve her annenin farklı yaratılışta olduğunu göz önünde bulundurarak, ebeveynlere yönelik yazılmış her kitabı yazılı kanunlar olarak görmemek gerek.

Öfke kontrolünü yapamayan ebeveynler tedavi görsün.

Ama bütün gün yorulan, bazen dayanamayıp çocuğuna kızan anneye de kötü anne gözüyle bakılmasın.

Merak ediyorum, sürekli çocuklarıyla beraber olup, hiç bir yaramazlıklarına kızmayan, ceza vermeyen, her daim sakin kalabilme yeteneğine sahip anneler var mı aramızda?

Cahide Sultan

EN ÇOK İZLENENLER

Yazılarımız E-mailinize gelsin!

Send this to a friend