Anne ve Kız çocuk ilişkisi

Anne kızını kucağına aldığı gün, sevgi ile bağlanır.

Bebeğidir o, bir parçasıdır.

Ona yaşayamadığı her şeyi yaşatmak ve onunla da yaşayamadıklarını yaşamak ister.

Bazen bunu abartır.

Kızını kendi zanneder.

Kendi hatalarını onun yaşamasından korkar, endişelenir.

İstemeden hakimiyet kurar, kurallar koyar.

Çocuk kendi olmaya, kendini bulmaya ve kendi yolculuğunu yaşamaya çalışırken, annesinin korkularına göre yaşamaya çalıştığını fark eder.

Fark ettiği an, anneye karşı istemsiz bir öfke başlar.

Sevdiği kadına, anneye, en derin sevgi hissetiği varlığa öfkelenen kız çocuğu, yine farkında olmadan bu seferde kendine daha çok kızmaya başlar.

Ve bu negatif döngü devam ettikçe, anne kız arasında bazen çocuklukta bazende ergenlikte artarak devam eden çatışma ve öfke süreci devam eder.

Anne kendindeki korkuları, istemsiz baskıları fark edip, kendi hayatına ve kendine dönüp, kendini sevmeye başlayıncaya kadar bu kriz ve kabus devam edecektir.

Kız çocuğu ile anne arasındaki çatışma ilişkisi, koşulsuz sevgi ve kabul edişe dönüşmediği sürece bu süreç artacak ve acıtacaktır.

Aralarındaki doğal sevgi, aslında değer duygusunu oluşturur.

Anneden yeterli, dengede ve koşulsuz, kabul edici sevgi alan her kız çocuğu, hayata değerliyim diyerek yürür ve ilerler.

Böyle bir değerde, hayata değer katar, üretir…

Anne ve eş olduğunda sevilmek için sevmez, sevgisini paylaşmak ve yaşamak için sever.

Sevgiyi almak, vermek bir denge ve değerdir.

Bir anne olarak sevgiyi almamış olsanızda, kendinizi sevmeyi başarmadan, kadınlığınızın değerini fark etmeden, yani bunları kız çocuğunuza vermeden, onu hayata sevgi ve değerle hazırlama şansınız zordur.

Zorlanmayın, kendinizi sevebilmeyi çözün, bulun ve gerisini bırakın, zaten kızınız sizden alması gerekeni alarak hayatına, dengede devam edecektir.

Kendini bulmasına, kendini sevmesine izin verin.

Psikolog Gülay Ertürk

EN ÇOK İZLENENLER

Çocuğunuzun ruhu konuşabilseydi…

Çocuğunuzun ruhu konuşabilseydi... Videoyu izledikten sonra daha fazla kişinin faydalanması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. İyi seyirler... Öfke kontrolsüzlüğü yaşayan her çocuğun ardında öfkesini kontrolde zorlanan bir ebeveyne rastlıyorum....

“Çocuklarınıza bu soruyu her gün mutlaka sorun”

'Sıradışı sınıf öğretmeni' olarak tanınan Ahmet Naç, çocukları mutlu etmenin, bir birey olmalarını sağlamanın, araştıran, sorgulayan çocuklar yapmanın tek bir soru ile mümkün olduğunu...
video

2 yıl boyunca çocuğumla uyumam gerektiğini bilmiyordum

2 yıl boyunca çocuğumla uyumam gerektiğini bilmiyordum. Şimdi onarmam mümkün mü? Pedagog Adem Güneş
video

Çocukların sorumluluk bilinci nasıl geliştirilir? – Doğan Cüceloğlu

Anne - babalar çocuklarına sorumluluk duygusunu  nasıl kazandırabilir? -Doğan Cüceloğlu

Çocuğunuzla iletişimde sihirli cümleler…

Çocuğunuzla iletişimde sihirli cümleler... -Anne-Baba Tutumları... -Pedagog Gözde Erdoğan 

Erkeğin beynini nasıl yönetirsiniz?

Kadınlar erkeğin beynini nasıl anlar? Kadınların 9 Hatası ! Sosyolog, Pozitif Psk. Danışmanı, Erdem Taşkınsu,  kadın beyninin erkek beynine gönderdiği hatalı gibi görünen sinyalleri anlatıyor... Erdem...

Çocuklarla eğlenceli vakit geçirebileceğiniz kolay çizimler!

Çocuklarınızla hem eğlenceli vakit geçirebileceğiniz hem de resim çizme becerilerini geliştirebileceğiniz kolay çizim etkinlikleri... Daha fazla kişiye ulaşması için izledikten sonra arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz... İyi seyirler...    

Çoraptan Bebek Nasıl Yapılır?

Evinizdeki malzemelerle çocuğunuza evde oyuncak bebek yapmaya ne dersiniz?  Oyun çocuğun zeka gelişimi için çok mühimdir, oyun oynamayan çocuğun zekası körelir. Oyun çocuğu sosyalleştiren, rahatlatan ve enerjisini...

Arkadaşınıza gönderin!