Anne Olmak Beyin Yapısını Değiştiriyor

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, doğumun beraberinde oluşan beyindeki değişiklikler, annelik içgüdülerini ortaya çıkarıyor.

Nature Neuroscience’da yayınlanan bu yeni araştırma; annelik içgüdüsünün, annenin beyninde doğumda ortaya çıkan ve iki yıl sonra meydana gelen yapısal değişikliklerden kaynaklanabileceğini gösteren sonuçlara ulaşmıştır.

Bu çalışma için araştırmacılar, 25’i ilk kez anne olan ve 20’si çocuksuz olan 45 kadından oluşan grubun MRI beyin taramalarını yaparken, ilk kez baba olan 19 erkeğe ve çocuğu olmayan 17 erkeğe de beyin taraması yaptı.

Değişikliklerin çoğunun, serebral kortekste olduğu düşünülmektedir. Serebral korteks başkalarının niyetlerini ve hislerini anlayabilmemize yarayan beyin bölgesidir. Buna, yeni anne olan bir kadının yenidoğanın ihtiyaçlarını anlamasıyla geliştirdiği annelik sezgisinin sebep olduğu düşünülmektedir.

Çalışmada, hamile kadınların beyinleri doğumdan kısa bir süre sonra tekrar tarandı. Araştırmacılar her bir grubun sonuçlarını incelediğinde, yeni annelerin beyninin belirli bölümlerinde gri maddenin artmış olduğunu gördüler; bu bölgeler annelerin bebeklerinin fotoğraflarına baktıklarında aktifleşen bölgelerdir.

İlginç bir şekilde, annenin beynindeki bu gri madde artışı, yeni annelerin diğer annelerin çocuklarının fotoğraflarını gördüklerinde görülmedi. Bunun da, annelerin kendi bebeği ile olan ilişkisine ve aralarındaki bağın oluşmasına ve güçlenmesine yardımcı olabileceği düşünülüyor.

 

Kaynak:www.tzv.org.tr

EN ÇOK İZLENENLER

Yazılarımız E-mailinize gelsin!

Arkadaşınıza gönderin!