Anne çocuk ilişkisinin püf noktaları

Uzman Pedagog Gözde Erdoğan, çocuğun sağlıklı gelişimi için anne-çocuk ilişkisinin püf noktalarını anlattı.

Ekranlardan Süper Dadı programıyla tanınan ve ‘Hayat Evde Başlar’ adlı kitabıyla ebeveynlere klişelerin dışına çıkarak önerilerde bulunan Gözde Erdoğan,  Anne Söyleşileri’nde, çocukların zor anlarını yönetirken en önemli üç noktanın şefkat, sabır ve güven olduğunu söyledi.

Annelerin önce kendilerini iyileştirmeleri ve öz şefkatlerini artırmaları gerektiğini vurgulayan Uzm. Pd. Erdoğan, ebeveynlerin çocuklarına direkt hayır demek yerine iletişim kurup orta bir yolda buluşmaları gerekliliğine değindi.

Çocuklarınıza cezaya ihtiyaç duymayacağınız bir hayat sunun

Çocukların ödüllendirilmesi ve cezalandırılmasıyla ilgili de bilgi veren Uz. Pd. Erdoğan, “Ödül ve ceza hayatımızın her anında var.

Ancak çocuğa ödül ve cezaya ihtiyaç duymayacağınız bir hayat sunmanızı öneriyorum.

Örneğin misafirliğe gittiğinizde çocuklarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız çocuklarınızı misafirlik kurallarına alıştırmak için öncelikle ön hazırlık yapabilir, ziyaretleri 1-2 saat yerine 20 dakikayla başlatabilirsiniz” şeklinde önerilerde bulundu.

Güvenilirliğinizi zedelemeyin

Uzm. Pd. Erdoğan sözlerine çocuk bakımında dışarıdan gelen müdahalelerle baş etme yöntemleri hakkında bilgi vererek devam etti: “Çocuğunuzla aranızda güven ilişkisi çok önemlidir.

Bu nedenle kontrol edemeyeceğiniz yerde, kontrol etmek için çaba sarf edip çocuğunuzla çatışmaya girerek güvenilirliğinizi zedelemeyin.”

Çocuğunuzun beslenmesi için alışveriş listesi yapın

Çocukların beslenme alışkanlıklarıyla ilgili önemli bilgiler veren Uzm. Pd. Erdoğan, “Beslenme alışkanlıkları alışverişle başlar. Bu sebeple mutlaka çocuğunuzla ortak bir şekilde alışveriş listesi yapıp, birlikte alışverişe çıkmalısınız.

Çocuklarınızı bu sürece dahil ederek besinlerle bir ilişki kurmasına yardımcı olmalısınız. Birlikte mutfağa girmeli ama her zaman kek poğaça gibi şeyler değil örneğin fasulye de yapmalısınız.

Maalesef Türkiye’de annelerin yeterli olup olmadığı, beslenme periyoduyla belirleniyor ve bu oldukça yanlış.

Çocuklarda hatta bebeklerde mide kontrolü var, yani doyduklarını anlıyorlar ve sinyalini veriyorlar. Ancak korkuları ve kaygıları olan anneler bu sinyali görmüyor.

Çocuklarınızın bedenlerini zorlamayın, onlara güvenin” ifadelerini kullandı.

Ayrı bir oda önemli

Ayrı bir odaya sahip olmasının çocuğun bireyselleşmesine büyük katkı sağladığını belirten Uzm. Pd. Erdoğan, kardeşlerin arasına girilmemesi gerektiğine de önemle vurguladı.

——————

ARKADAŞLARINLA PAYLAŞ
Maile Gönder