Çocuklarla oyun oynamak

0
60
Montessori Eğitim Sisteminden Öğrenebileceğiniz 7 Önemli Şey 1

Yerde oyun oynamayı çok seviyoruz
Gelişimin en temelinde çocuklarla oyun oynamak var olduğuna göre oyun çocuklar için yemek yemek ve uyumak gibi doğal bir ihtiyaçtır. Aynı zamanda çocuğun psikolojik, sosyal ve zihinsel gelişimini de desteklemektedir. Çocukların gerçek hayatla ilk iletişimlerini kurdukları oyunların engellenmesi ile sağlıklı gelişimlerinin de önlendiği unutulmamalıdır.
Oyun oynamak için çok pahalı oyuncaklar tercih etmek doğru oyun aracı olduğunu göstermez . Evimizde yada bulunduğumuz ortamda her türlü materyaller bizim oyuncağımız olabilir .
Yaratıcı oyunları tercih edin.                                                                             
Ebeveynler çocuklarına serbest, yapılandırılmamış, yaratıcılıklarını yansıtabilecekleri yeterli oyun zamanları sağlamalıdır. Bu serbest zamana aileler de de katılarak çocukları ile oyun oynamalıdır. Fiziksel aktiviteden, yaratıcılıktan yoksun bilgisayar ve televizyon yerine, çocukların aktif oyunlar oynaması sağlanmalıdır. Çocuğun bilgisayar ve televizyona maruz kalma zamanını kısıtlayarak ona yardımcı olunabilir. Yaşına uygun, onların hayal gücünü ve yaratıcılığını destekleyen (bloklar, bebekler gibi) oyuncaklar alınmalıdır. Okulda aktif bir rol alarak çocuğun yeterli serbest oyun zamanı aldığına emin olunabilir.

Pınar Kaya: https://www.facebook.com/pedagogpinar/