Yeni eğitim-öğretim dönemine hazır mıyız?

0
1515
Yeni eğitim-öğretim dönemine hazır mıyız? 2

Çocuk, okula niçin gittiğini bilmeli. Çocuğu okula motive etmek için ailenin çocuğa, okulun amacını anlatması gerekir.“Neden okula gidiyor, okulda gördüğü derslerin amacı nedir, niçin eğitim gereklidir, eğitime ne gibi faydaları vardır?” sorularının cevaplarını çocuğun yaşına, ilgisine, isteğine,eğilimine göre cevaplaması gerekir.
Okul, hayatın antrenman sahasıdır. Nasıl futbolcular antrenman sahasında değişik hareketler yaparlar, teknik-taktik bilgiler alırlar;sonra da sahaya çıkıp bunları uygularlarsa öğrenci de hayatta,okulda aldığı eğitim sayesinde yol almaya çalışır.
Derslerin anlamını kavramalı
Bazı öğrenciler okulda gördükleri bir kısım derslerin hiç işe yaramadığından yakınabilir. Futbolcular antrenmanlarda mekik,şınav çekerler.Ancak maç sırasında futbolcular bu hareketleri kullanmazlar.Gole giden bir futbolcu yere yatıp şınav-mekik çekmez.Ama futbolcunun sahada diri kalması, enerjisini uzun süre muhafaza etmesi bu hareketler sayesinde olmaktadır.Yani antrenmanda yapılan bazı hareketler aslında maç içinde aynen kullanılmaz ama o hareketlerin futbolcuya kazandırdığı donanım ve kazanımlar maç içinde çok işe yarar. İşte okuldaki bazı dersler de hayatta aynıyla işimize yaramayabilir; ancak her ders öğrenciye bir donanım kazandırır.
Kabiliyetler nasıl geliştirilebilir?
Öğrencinin,analiz sentez yapabilmesini, zekâsının, düşünce yeteneğinin,problem çözme kabiliyetinin gelişmesini sağlayıcı teknikler vardır.Bütün bunlar da hayatta daha iyi noktalara gelebilmek,şu kâinat kitabını daha doğru okuyabilmek, hayatta üzerimize düşen sorumlulukları daha etkili şekilde yerine getirmek için çok gereklidir.#Çocuğu okula motive etme konusunda sizlerde değişik yöntemler geliştirebilirsiniz.
Motive etmeliyiz.
Öğrencinin başarılı bi sezon geçirmesi için motivasyonun sağlanmış olması gerekir.Bu süreçte öğrenciye ve öğretmene bazı görevler düştüğü gibi bu konuda velininde bazı sorumlulukları vardır.Uzun bir aradan sonra okula dönecek olan öğrencilerin okula ve derslere motive edilmesinde öğrencinin yaşına ve kişiliğine göre değişik etkinlikler yapmak gerekir.

Culfa Ekrem: https://www.facebook.com/istanbulpsikolog?fref=search&__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARCwdiGvlN7i9R8J2ZnsabayUpdptoiM2thj-1CnWOHhRT5DzpohQ1JyGH_SGtipTVAdD-QfOMPBzJ3n