Çocukların yaşlara göre gelişim aşamaları

0
739
Çocukların yaşlara göre gelişim aşamaları

Çocukların yaşlara göre gelişim aşamalarını bilmek, ailelere çok iyi geliyor. Çünkü o zaman biliyorlar ki “problem” sanılan davranış aslında yaş gelişiminin bir özelliğiymiş ve normalmiş. Işte o zaman bir oh çekiyorlar genelde. En çok aldığım sorular ise genelde paylaşmama yönünde. Evet cocuklar kendilerine ait şeyleri paylaşmaktan yana olmuyorlar. Peki bu hep mi böyle gidiyor? Değişim olmuyor mu?

Beklenen gelişim aşamalarına göre;
1-3 yaşındaki çocuk egosantrik (benmerkezci) dönemdedir ve sahiplendiği eşyalarını paylaşmaz. Bu dönemde kendi istekleri her şeyden önemlidir. “Benim” sözcüğünü sıkça duyarız ve çocuğa göre “onun” olan bir şeyi başkasına vermesi saçmalıktır.

Eee dünya onun için dönerken, tüm oyuncaklar onun için yapılmışken, en önemli şey kendileriyken onlara paylaşmanın gerekliliğini anlatamazsınız, öğretemezsiniz.

Lütfen endişelenmeyin ve davranışlarının değişmiyor olmasını bir problem olarak görüp kendinizi ya da çocuğunuzu suçlamayın.

3-4 yaş aralığında ise aynı çocuk seçici olarak paylaşmaya başlayacaktır; kendi seçtiği oyuncaklarını canının istediği kişiyle paylaşabilir.

5-6 yaşlarında ise paylaşmaya başlamış ya da paylaşmanın önemini anlayabilecek kapasiteye erişmiş olması beklenir. Bu süreçte akranlarıyla girdiği “o benim!” çatışmalarına şahit olursanız, işte o zaman iyi-kötü davranış bilgisini, paylaşmasını neden bekliyor olduğunuzu anlatabilirsiniz (Elbette ki açıklamalar için çatışma anı dışında bir zaman aralığı seçerek).

Gözde Alper: https://www.facebook.com/pskgozdealper/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARAug4N6pSVvB0Sn6nZBgySV-h9CzCqTi17dDmpMHWh6PiBhsNDtKRnkIYOQ_u0KJvH511iJB0PVzIAf