Çocuklarınız için sağlıklı 5 yaz atıştırmalığı

Çocuklarınıza hem pratik hem eğlenceli atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz.

Sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanıldığı ve tüketilen besin gruplarının her zamankinden daha önemli olduğu çocukluk döneminde özellikle taze sebze ve meyve tüketimine dikkat edilmesi, hazır besin tüketiminden kaçınılması gerekir.

Ancak ne yazık ki çocuklar sağlıklı yiyecekler tüketme konusunda her zaman anne babalar kadar hevesli değildir.

Bu noktada onları hazır besinlerden uzak tutmak için hem pratik hem eğlenceli atıştırmalıklar hazırlayabilir, yaz mevsiminin en güzel sebze ve meyveleri ile sağlıklı bir şekilde beslenmelerini sağlayabilirsiniz.

 

Muzlu smoothie

Yazın en sevilen meyvelerinden biri olan muz, çok miktarda potasyuma sahip olan ve bu sayede kas ve sinir sisteminin gelişimini fazlasıyla etkileyen bir besindir.

Muz çocukların büyük bir çoğunluğu tarafından keyifle tüketilen bir meyve olsa da özellikle yaz dönemlerinde cips, dondurma ve benzer atıştırmalıklar daha çok tercih edilir.

Bu noktada çocuğunuzun hem sağlıklı bir şekilde muz tüketmesini hem de günlük kalsiyum ihtiyacını karşılayacak miktarda süt içmesini sağlamak için ona Muzlu Smoothie hazırlayabilir, basit bir meyveyi ve bir bardak sütü çok daha eğlenceli ve dikkat çekici hale getirebilirsiniz.

Yalnızca 1 adet kabuğu soyulmuş muz ile bir bardak (yaklaşık 200 ml) sütü blenderdan geçirerek hazırlayabileceğiniz Muzlu Smoothie tarifi çocukların favori yaz atıştırmalıklarından biridir. 

Bu tarifi aynı zamanda diğer yaz meyveleri ile de hazırlayabilir, gelişim çağındaki çocuklarınız için hem kalsiyum hem de pek çok vitamin içeren sağlıklı atıştırmalıklar yaratabilirsiniz.

Tahıllı gevrekler

Pek çok çocuğun severek tükettiği tam tahıllı kahvaltılık gevrekler kalsiyum, magnezyum, demir, B ve C vitamini açısından son derece zengin besinlerdir.

Sütle birlikte tüketilen ve bu sayede günlük kalsiyum ihtiyacını büyük oranda karşılamayı başaran tahıllı gevrekler ile aynı zamanda çocuğunuzun sindirim sistemini destekleyebilir, kabızlık ve benzer sorunlar yaşamasını engelleyebilirsiniz.

Çocuklar için özel olarak hazırlanmış düşük kalorili yoğun vitaminli tam tahıllı kahvaltılık gevrekler son derece kolay hazırlanan, eğlenceli ve sağlıklı bir atıştırmalık çeşididir.

Meyve salatası

Yaz meyvelerinden dilediğiniz gibi hazırlayabileceğiniz meyve salataları, renkli görünüşleri itibariyle çocukların ilk anda dikkatini çekmeyi başaran sağlıklı atıştırmalıklardan biridir.

Kivi, kiraz, şeftali, çilek, elma, üzüm veya dilediğiniz diğer meyveleri küçük parçalar halinde dilimleyip karıştırarak hazırlayacağınız meyve salatalarını düşük kalorili kremalar ile süsleyebilir; çocuklarınız için hem tatlı hem de sağlıklı bir atıştırmalık hazırlayabilirsiniz.

Kiraz sobre

Yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden biri olan kiraz, hem A ve C vitaminleri hem de potasyum ve protein açısından son derece zengin bir meyvedir.

Oldukça pratik şekilde hazırlayabileceğiniz kiraz sobre tarifi ile yazın sıcak zamanları için oldukça ferah bir atıştırmalık elde edebilir, çocuklarınızın hem sağlıklı hem eğlenceli şekilde beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Çekirdeği çıkardıktan sonra orta ateşte yaklaşık 5-6 dakika pişirilen kirazlar üzerine biraz limon suyu ekleyerek buzluğa atılır.

Daha sonra az şekerli olacak şekilde hazırlanan şerbet kirazların üzerine dökülür ve tekrar soğumaya bırakılır.

Yaklaşık 30 dakika sonra son derece lezzetli ve ferahlatıcı bir atıştırmalık haline gelen kiraz sobrenizi bir dondurma ile taçlandırabilir, çocuklarınızla birlikte sağlıklı ve eğlenceli bir ara öğünün tadını çıkarabilirsiniz.

Çikolata kaplama incir

Büyük küçük herkesin hayran olduğu ve faydaları saymakla bitmeyen çikolata, hem yaz hem kış mevsiminde çeşitli tariflerle tüketilen lezzetli bir atıştırmalık çeşididir.

Pek çok meyveye son derece yakışan ve sevilmeyen meyveleri dahi oldukça lezzetli hale getirmeyi başaran çikolatalar ile siz de oldukça eğlenceli ve pratik atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz.

Dilediğiniz sayıda incirin kabuğunu soyup, benmari usulü eritilmiş olan çikolataya batırarak kolayca hazırlayacağınız çikolata kaplama incir tarifi ile hem çocuklarınız hem de misafirleriniz için son derece sağlıklı ve lezzetli atıştırmalıklar elde edebilir, yazın en lezzetli meyvelerini serin çikolata kaplama ile çok daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

———————-

ARKADAŞLARINLA PAYLAŞ
Maile Gönder