16 aylık çocuğun 24 aya kadar emzirilmesinin devam etmesi lazım

“Emziren bir anneyim, 20 gün sonra işe başlayacağım.16 aylık oğlumu hala emziriyorum. 20 gün sonra göreve başlayacağım, teyzesi bakacak, bu duruma nasıl alıştırmalıyım?”

16 aylık çocuğun 24 aya kadar emzirilmesinin devam etmesi lazım.

Süreç şöyle olmalı, çocuğa kim bakacaksa, 6 hafta öncesinden eve gelmeye başlamalı… Birlikte vakit geçirmeye başlamalı.

6 haftanın ilk 2 haftası, yanında bakıcı (veya bakacak olan yakın) olduğu halde anne, çocuğun duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarını kendisi karşılamalı.

Duygusal ihtiyaçlar sevgi ve şefkate dönük ihtiyaçlardır.

Fiziksel ihtiyaçlar ise çocuğun karnının doyurulması, alt temizliği vs gibi ihtiyaçlardır.

Ondan sonraki 2 hafta, anne çocuğunun duygusal ihtiyaçlarını karşılamaya devam ederken, çocuğun yanındaki bakacak olan kişi, fiziksel ihtiyaçlarını karşılamaya başlamalı.

Yani 2. haftadan itibaren, çocuğun altı bakıcı tarafından değiştirilip, karnı bakıcı tarafından doyurulup, çocuğun “Şunu verir misin, Bunu alır mısın?” gibi fizyolojik ihtiyaçlarına dönük işleri de bakıcı tarafından görülüp, sevgi ve şefkate dayalı duygusal ihtiyaçlar anne tarafından karşılanmaya ediyor.

4. haftadan itibaren ise, bakıcı çocuğun hem duygusal hem de fiziksel ihtiyaçlarını karşılamalı ve anne böylelikle adım adım kenara doğru çekilmiş olacak.

Artık bakıcı ile birlikte çocuk uyuyabilir, bakıcı ile birlikte kucak kucağa olabilir, yani çocuğun duygusal ihtiyacı olduğu sırada da bakıcı ile bütünleşebilir.

Dolayısıyla çocuğun duygusal ihtiyaçları ve fiziksel ihtiyaçları var diye ikiye ayıracağız.

Bakıcı önce çocuğun fiziksel ihtiyaçlarını karşılayacak, anne duygusal ihtiyaçlara devam edecek, sonraki aşamada ise, duygusal ihtiyaçlar da bakıcı tarafından karşılanacak, ondan sonraki aşamada da anne ayrılmış olacak.

Süreç böyle işleyecek…

20 gününüz kaldıysa, 20’yi 3’e bölüp, 7/14/21 diye… Aynı süreci işletebilirsiniz.

Pedagoji bilimi, ince ayrıntılar hakkında bilgi vermektir.

20 günü kalmış, iş hayatına başlayacak emziren bir anneye siz, “Bakıcıya götür bırak, ilk önce bir ayrıl ondan” yada “Sen önce bir hazırlan” yada “ Çocuğa şöyle davran, artık verme. Emzirmeden de kes.” diye yaklaşırsanız, kaba bilgiler vermiş olursunuz.

 

Pedagog Adem Güneş

EN ÇOK İZLENENLER

Yazılarımız E-mailinize gelsin!

Arkadaşınıza gönderin!